Apstiprina Covid-19 vakcīnu lietošanu bērniem no 6 mēnešu vecuma
Šādu lēmumu Eiropas Komisija pieņēma, balstoties uz Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) sniegto rekomendāciju.
Pfizer-BioNTech Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošana apstiprināta bērniem vecumā no 6 mēnešiem līdz 4 gadiem. Savukārt Moderna Covid-19 vakcīnas “Spikevax” lietošana apstiprināta 6 mēnešus līdz 5 gadus veciem bērniem.
Abas vakcīnas ir paredzētas aizsardzībai pret oriģinālo SARS-CoV-2 vīrusa celmu.
Pfizer-BioNTech un Moderna Covid-19 vakcīnas līdz šim jau ir bijušas apstiprinātas izmantošanai pieaugušajiem un bērniem vecumā no attiecīgi 5 un 6 gadiem.
Vakcīnas jāievada injekcijas veidā augšdelma vai augšstilba muskulī.
Bērniem vecumā no 6 mēnešiem līdz 4 gadiem primārā vakcinācija ar Pfizer-BioNTech vakcīnu “Comirnaty” jāveic ar 3 devām (katrā devā ir 3 mikrogrami) – pirmās divas devas ievadāmas ar 3 nedēļu intervālu, bet trešā deva jāievada ne agrāk kā 8 nedēļas pēc otrās devas.
Bērniem vecumā no 6 mēnešiem līdz 5 gadiem primārā vakcinācija ar Moderna Covid-19 vakcīnu “Spikevax” var tikt veikta ar divām devām (katrā 25 mikrogrami) ar 4 nedēļu intervālu.
Visbiežāk novērotās vakcīnu blakusparādības bērniem vecumā no 6 mēnešiem līdz 4 vai 5 gadiem bija līdzīgās tām, kas novērotas cilvēkiem citās vecuma grupās.
Arī bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem pēc “Comirnaty” saņemšanas bieži novērotas blakusparādības bija aizkaitināmība, miegainība, apetītes zudums, izsitumi un jutīgums injekcijas vietā. Savukārt bērniem vecumā no 6 līdz 36 mēnešiem pēc vakcīnas “Spikevax” saņemšanas bieži novērotas blakusparādības bija aizkaitināmība, raudāšana, apetītes zudums un miegainība. Šīs abu vakcīnu blakusparādības parasti bija vieglas vai vidēji smagas un mazinājās pāris dienu laikā pēc vakcinācijas.
Abas oriģinālās reģistrētās vakcīnas “Comirnaty” un “Spikevax” efektīvi novērš ar Covid-19 saistītu smagu slimības gaitu, risku nokļūt slimnīcā un nāvi un joprojām tiek izmantotas vakcinācijas kampaņās ES, īpaši primārajā vakcinācijā.
Par bērna vakcinācijas plānošanu un veikšanu Latvijā aicinām vecākus sazināties ar bērna pediatru vai ģimenes ārstu.
EZA zinātniskās komitejās piedalās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūras speciālisti.