Nosaukti novadi, kuros 16 pamatskolas var pieteikt modernizācijai par kopumā 24,5 miljoniem eiro

Deviņu novadu pašvaldības varēs pieteikt 16 vispārizglītojošo pamatskolu infrastruktūras modernizācijas projektus, kurus 24,5 miljonu vērtībā finansēs ar Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda atbalstu. To paredz 14.novembrī valdībā apstiprinātais rīkojums.
Investīciju programma sniedz iespējas sakārtot infrastruktūru un vides jautājumus, kas nepieciešami, lai uzlabotu izglītības procesa kvalitāti un mācību rezultātus.

FOTO: Shutterstock.com

Investīciju programma sniedz iespējas sakārtot infrastruktūru un vides jautājumus, kas nepieciešami, lai uzlabotu izglītības procesa kvalitāti un mācību rezultātus.

Skolu infrastruktūras modernizācijas projektu īstenošanu ar ES Atveseļošanas fonda finansējumu varēs veikt pašvaldībās, kuras veikušas ārpus novada pašvaldības administratīvā centra esošo vidusskolu tīkla sakārtošanu un atbilst investīciju nosacījumiem. [1]

 

Ar ieguldījumiem pašvaldības varēs savu iedzīvotāju vajadzībām veidot spēcīgas pamatskolas novadā, veicot ilgtspējīgus ieguldījumus mūsdienīgas un energoefektīvas vides attīstībā, mācību tehnoloģijās un nodrošinājumā, kā arī ilgtspējīgā infrastruktūrā.
Investīciju programma sniedz iespējas sakārtot infrastruktūru un vides jautājumus, kas nepieciešami, lai uzlabotu izglītības procesa kvalitāti un mācību rezultātus.

 

ES Atveseļošanas fonda finansējums paredzēts rīkojumā iekļauto Cēsu, Gulbenes, Jelgavas, Kuldīgas, Limbažu, Madonas, Ogres, Smiltenes un Valmieras novadu 16 reorganizēto vidusskolu (reorganizētas laika posmā 01.02.2020.– 30.06.2023.) mācību vides uzlabošanai, lai tās veidotu par ilgtspējīgām pamatskolām, ievērojot tajās esošo stabili pozitīvo izglītojamo skaita dinamiku 1.-6.klašu posmā.

 

Investīcijas īpaši būtisku ietekmi efektīvas izglītības ekosistēmas izveidei veido Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldībās, kur atbilstoši investīcijas nosacījumiem skolu tīkla sakārtošanu ir veikušas septiņas pašvaldības. Tādējādi nākotnē ļaujot efektīvāk plānot cilvēku un finanšu resursus, un vidējo vispārējo izglītību koncentrējot novadu pašvaldības centrā vai citā novada pašvaldības pilsētā, kur atrodas vidusskolas ar lielu izglītojamo skaitu 10.-12. klašu posmā.
 

Kopumā investīciju programma ļauj 29 novadu pašvaldībām, kuru teritorijā ir vidusskolas ārpus to administratīvā centra, konkursa kārtībā, atbilstoši sākotnēji noteiktajām kvotām reģionā, pretendēt uz finansējumu līdz 1.8 miljonu eiro apmērā vidusskolu tīkla sakārtošanai ārpus to administratīvā centra, tās reorganizējot par izglītojamo skaita ziņā ilgtspējīgām pamatskolām un paredzot to modernizāciju.

Reklāma
Reklāma

 

Pēc valdībā apstiprinātā pašvaldību saraksta, Izglītības un zinātnes ministrija viena mēneša laikā pašvaldības uzaicina sagatavot un iesniegt projekta iesniegumus, kur iekļaujamas precīzas darbības mācību vides modernizēšanai, izglītības iestādēs radot modernu, ergonomisku un higiēnas prasībām atbilstošu mācību vidi, kas papildināta ar mūsdienīgu mācību procesa nodrošināšanai nepieciešamu aprīkojumu.
Projektu īstenošanas beigu termiņš ir 2026. gada 31. maijs.
 

Ņemot vērā, ka kopumā ES Atveseļošanas fonda finansējums ir 30,6 miljonu eiro apmērā un tas paredzēts 20 izglītības iestādēm, tad radušais finansējuma atlikums tiks izmantots investīcijas otrās projektu iesniedzēju priekšatlases kārtas organizēšanai. 
 

Atveseļošanas fonda investīcijas pamatskolu modernizācijā turpina un papildina ar ES fondu atbalstu uzsākto vispārējās izglītības iestāžu modernizācijas programmu, kuras ietvaros teju 100 skolās Latvijā izveidota ērta un mūsdienīgi iekārtota mācību vide nacionālas un reģionālas nozīmes attīstības centros un Pierīgas reģiona pašvaldībās, lai nodrošinātu reģionos dzīvojošajiem mūsdienīgu mācību vidi un mazinātu reģionālās atšķirības piekļuvei kvalitatīvai izglītībai atbilstoši sava novada iedzīvotāju labākajām interesēm.

 

  1. ES Atveseļošanas fonda investīcijas nosacījums paredz, ka pašvaldība, lai tā varētu pretendēt uz Atveseļošanas fonda investīciju, pieņem reorganizācijas lēmumu par ārpus novada administratīvā centra esošas vidusskolas reorganizāciju, ja: 
  • a) izglītojamo skaits 10. – 12. klašu grupā ir mazāks par 60; vai 
  • b) izglītojamo un pedagogu proporcija ir mazāka par 11:1. Reorganizācijas lēmumu var nepieņemt, ja vidusskola atbilst minētajiem kritērijiem, vai pašvaldība apliecina, ka šāda atbilstība tiks nodrošināta līdz 2025. gada 1. septembrim.

Saistītie raksti