Būtiski samazināsies iedzīvotāju izdevumi par medikamentiem
“Zāļu pieejamības uzlabošanas pasākumu galvenais mērķis ir pacientiem pieejamas zāles – palielinot kompensācijas apmēru nosakot vismaz 75% kompensāciju, paplašinot
kompensējamo medikamentu un diagnožu klāstu, kā arī mainot līdz šim nesamērīgo zāļu uzcenojumu sistēmu.
Ieviešot jauno uzcenojuma modeli - cenas medikamentiem aptiekās kopumā samazināsies par 15-20%, tās Latvijā būs līdzīgas pārējām Baltijas valstīm un vienlīdzīgas ar cenām kompensācijas sistēmā.
Nozarei būs vienkāršs, caurspīdīgs un ilgtspējīgs medikamentu uzcenojuma modelis un farmaceitiem stiprināta loma veselības aprūpē un jauni pakalpojumi, ” uzsver veselības ministrs Hosams Abu Meri.
Jaunais uzcenojumu modelis paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas
uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas.
Tā vietā būs viens fiksēts uzcenojums visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas lieltirgotavām un fiksētu uzcenojumu 3 cenu grupās aptiekām.
Ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas. Tiks noteikts, ka ražotājs cenu izmaiņas varēs veikt tikai reizi 12 mēnešos.
Lai stiprinātu farmaceita lomu un kompensētu aptiekām ieņēmumu kritumu, tiks ieviesta recepšu apkalpošanas maksa – iedzīvotājam tā būs 75 centi par recepti.
Savukārt vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu segs valsts, savukārt mazajām aptiekām 1,75 eiro.
Aptiekām laukos, kas pilda arī sociālo funkciju, noteikta augstāka pakalpojuma maksa līdzīgi kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību.
Jāuzsver, ka neatkarīgi no recepšu apkalpošanas maksas ieviešanas, iedzīvotājiem tāpat būs ievērojami jūtams recepšu cenu samazinājums. Turklāt bērni līdz 18 gadu vecumam un trūcīgas personas būs atbrīvotas no recepšu apkalpošanas maksas.
Arī izņemot medikamentu pa daļām, pacienta līdzmaksājums par recepti būs tikai pirmajā reizē.
Jaunais uzcenojuma modelis būs spēkā no 2025.gada 1.janvāra. Kā iepriekš norādījis
veselības ministrs, jau tagad un stājoties spēkā jaunajam uzcenojuma modelim, speciālisti vēros situāciju un sekos līdzi izmaiņu reālajai ieviešanai.
Savukārt līdz 2026. gada 1. februārim par veikto analīzi un jaunā zāļu uzcenojuma modeļa efektivitāti un rezultātiem sniegs ziņojumu Ministru kabinetā.
Jaunā zāļu uzcenojuma modeļa ieviešanai nepieciešams papildus finansējums 2024. gadam ir 1 580 377 eiro, 2025.gadam un turpmāk ik gadu – 9 482 256 eiro.