Kam un par kuriem apgādājamajiem ir tiesības uz nodokļa atvieglojumu. Izpēti, vai kāds no šiem daudzajiem ir tavs gadījums

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojums ir ienākuma summa, kas netiek aplikta ar nodokli, raksta portāls LVportals.lv. Atvieglojums par bērnu tiek izmantots visbiežāk, un šobrīd par vienu apgādājamo tas ir 250 eiro mēnesī, taču tiesības uz atvieglojumu ir arī vairākos citos gadījumos.
Tiesības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu ir vairākos gadījumos.

FOTO: Shutterstock.com

Tiesības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu ir vairākos gadījumos.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. panta pirmās daļas pirmajā punktā ir uzskaitīti apgādājamie, par kuriem nodokļu maksātājs var saņemt atvieglojumu.

 

Vienam no apgādniekiem ir paredzēti atvieglojumi:

  • a) par nepilngadīgu bērnu;
  • b) par bērnu, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
  • e) par mazbērnu vai audzināšanā paņemtu bērnu, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), arī tikmēr, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
  • f) par nepilngadīgu brāli un māsu, kā arī par brāli un māsu, kamēr brālis un māsa turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku;
  • g) par šā punkta “a”, “b”, “e”, “f” un “i” apakšpunktā minēto personu, kā arī nestrādājošu laulāto apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu;
  • i) par maksātāju aizbildnībā vai aizgādnībā esošu personu;
  • j) par laulāto, vecākiem, vecvecākiem un bērniem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, ja minētās personas nav strādājošas un saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atzītas par personām ar invaliditāti;
  • k) par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir nepilngadīgs bērns, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atzīts par personu ar invaliditāti;
  • l) par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir bērns vecumā līdz trim gadiem;
  • m) par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu;
  • n) par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu.

 

Ja viena vecāka alga ir par mazu, lai varētu izmantot visus atvieglojumus, vecāki bērnus drīkst “sadalīt” pa divām nodokļa grāmatiņām, t. i., vienu bērnu atzīmēt mātes algas nodokļa grāmatiņā, otru bērnu – tēva grāmatiņā.

 

Nodokļa atvieglojums par bērnu pēc vidusskolas absolvēšanas

Pēc pilngadīgu bērnu tiesības saņemt nodokļa atvieglojumu ir tad, ja viņš turpina mācīties.

 

Par bērniem, kas pabeidza mācības vidusskolas 12. klasē 2024. gada 21. jūnijā (mācību gada beigas) un līdz 2024. gada 20. septembrim neuzsāks mācības (VID rīcībā nav ziņu no Izglītības un zinātnes ministrijas vai no paša izglītojamā, ja studē ārvalstīs), 2024. gada 21. septembrī apgādība tiks slēgta ar atpakaļvērstu datumu, tas ir, kad skola pabeigta.

 

Svarīgi!

  • Ja vecāks zina, ka bērns neturpinās izglītoties pēc 12. klases, lai netiktu piemēroti nodokļa atvieglojumi periodā, kad tos nav pamata piemērot, vecākam apgādājamais no apgādības algas nodokļa grāmatiņā ir jānoņem pašam ar dienu, kad pabeigta 12. klase, t. i., 2024. gada 21. jūniju (nodokļa atvieglojuma piemērošanas beigu datums).
  • Ja tas nav izdarīts (bērns no apgādības nodokļa grāmatiņā ar 22. jūniju nav noņemts), tad vecākam septembrī jau ir izveidojies nodokļa parāds un nodokļa pārrēķins un piemaksa jāveic, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju.

 

Ja bērns iestājas augstskolā, tātad turpina mācības, vecākam tiesības uz nodokļa atvieglojumu saglabājas arī vasaras mēnešos pēc vidusskolas beigšanas. Informāciju par Latvijā studējošajiem VID saņem no Izglītības un zinātnes ministrijas.

 

Tā katra mēneša pirmajā datumā VID elektroniski nosūta informāciju par iepriekšējo mēnesi: par visām personām līdz 24 gadu vecumam, kuras iegūst vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību, norādot personas – izglītojamā – vārdu, uzvārdu, personas kodu un datumu, kad persona uzņemta mācībās vispārējās izglītības iestādē vai studijās profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē vai atskaitīta no tām.

 

Atceries!

Ja bērns studē ārzemēs, tad vecākam pašam par to ir jāinformē VID.

 

Atvieglojums par bērnu, ja vecāki dzīvo šķirti

Saskaņā ar Civillikuma 178. panta otro daļu, ja vecāki dzīvo šķirti, tad vecāku kopīga aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas vecāks, pie kura bērns dzīvo.

Civillikuma 178. panta trešajā daļā noteikts, ka jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopīgi. Vecāku domstarpības izšķir bāriņtiesa.

Reklāma
Reklāma

 

IIN atvieglojums par nepilngadīga bērna uzturēšanu ir piemērojams vienam no vecākiem.

 

Līdz ar to, ja vecāki kopīgi īsteno aizgādību, tad abi var vienoties, kurš izmantos nodokļa atvieglojumu par bērnu.

 

Ja bērna vecāki nevar vienoties par to, kuram no viņiem pienākas nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu, tad nodokļa atvieglojumu piemēro tam vecākam, kurš norādīts rezolutīvajā daļā bāriņtiesas lēmumam par vecāku domstarpību izšķiršanu. Tas noteikts likuma “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” 13. panta 3.2 daļā.

Tātad, ja ir domstarpības par nodokļa atvieglojumu piemērošanu, tad strīdu var izšķirt bāriņtiesā.

 

Zināšanai

Dažās situācijās likums paredz viena konkrēta vecāka tiesības uz nodokļa atvieglojumu par bērnu. Proti, atvieglojumu par nepilngadīga bērna uzturēšanu piemēro tam vecākam, kuram Uzturlīdzekļu garantiju fonds izmaksā uzturlīdzekļus par šo bērnu, kā arī citā gadījumā – piemēro tam bērna vecākam, kuram, pamatojoties uz vecāku vienošanos vai tiesas nolēmumu, ir nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādnība.

 

Atvieglojums par laulāto, abu kopīgajiem bērniem un laulātā nepilngadīgajiem bērniem no iepriekšējām attiecībām

Kā likuma 13. panta uzskaitījumā redzams, vairākos gadījumos laulātais var saņemt nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir bērni, arī par nestrādājoša laulātā nepilngadīgajiem bērniem no iepriekšējām attiecībām.

 

Piemērs: Jura un viņa laulātās Ainas ģimenē ir pieci bērni, no tiem četri ir nepilngadīgi, kuri ir vecāki par septiņiem gadiem, un viens pilngadīgs bērns, kurš mācās tehnikumā. Juris un viņa laulātā Aina ir četru bērnu vecāki, bet Juris nav vecākā bērna tēvs, Aina ir vecākā bērna – dēla Alda – māte. Šajā laikā Jura laulātā Aina nestrādā un nesaņem ar nodokli apliekamus ienākumus. Jura grāmatiņā ir ieraksts par atvieglojumu piemērošanu par nepilngadīgajiem bērniem, bet Ainas grāmatiņā ir ieraksts par atvieglojuma piemērošanu par dēlu Aldi, kurš turpina iegūt izglītību. Jurim var piemērot nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto, līdz vecākais bērns – Ainas dēls Aldis – turpina iegūt izglītību, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

 

Piemērā aprakstītajā gadījumā runa ir par likuma “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” 13. panta pirmās daļas 1. punkta n) apakšpunktu – atvieglojumu var piemērot par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, kā arī g) apakšpunktā paredzēto atvieglojumu par nestrādājoša laulātā apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu.

 

Laulātais var saņemt nodokļa atvieglojumu par nestrādājošas laulātās nepilngadīgajiem bērniem no iepriekšējās laulības (ja bērni ir laulātās apgādībā). 

 

Praktiski notiek tā:

  • bērnam jābūt reģistrētam sievas apgādībā;
  • ja sieva nestrādā, tad vīrs iesniedz paziņojumu par sievas nepilngadīgā bērna reģistrēšanu savā apgādībā (pamatojums – par apgādībā esošu personu apgādājamajiem vai par nestrādājoša laulātā apgādībā esošiem apgādājamajiem).
     

 

Atvieglojumus var izmantot vēl vairākos gadījumos. Situācijas un to piemēri ir izklāstīti VID metodiskajā materiālā “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi”.

 

Avots: LVportals.lv 

Saistītie raksti