Ap 100 latviešu bērnu atstāti ārvalstīs, organizatori pazuduši: māte ceļ trauksmi par nometni Portugālē
Viņa norādīja, ka šobrīd vairāk nekā 100 bērni/jaunieši ir atstāti kempingā Spānijā jau vairākas dienas, bez iespējas turpināt ceļu vai tikt mājās. Organizatori ir nozuduši, neviens nav sazvanāms jau vairākas dienas, tai skaitā uzņēmuma vadītājs Matīss Dālbergs.
Maija norāda, ka sākotnēji viss bijis labi – bērni devās ceļā uz sērfošanas nometni Portugālē un viss ritēja pēc plāna, bet tad saplīsa viens no autobusiem, kas aizsāka problēmu virkni.
"Lai arī tiek solīts meklēt risinājumu, tas nenotiek. Bērnu transportēšana notiek pakāpeniski – viens autobuss aizbrauc, izlaiž bērnus pusceļā uz Madridi benzīntankā uz 24 stundām, brauc pakaļ nākamajiem bērniem. Tad atved nākamos un atkal atstāj benzīntankā uz 24 stundām," stāsta Maija.
"Šobrīd bērni ir nokļuvuši netālu no Madrides, izlaisti kaut kādā kempingā un viss, paziņots – gaidiet repatriācijas reisu,” norāda Maija.
Viņa min, ka tagad uz vietas ir uzradusies persona, kas gan īsti nav saistīta ar uzņēmumu, taču ar pašu vadītāju joprojām nav iespējams sazināties.
Šobrīd situācija tiek risināta caur Patērētāju tiesību aizsardzības centru un Ārlietu ministriju, lai pēc iespējas ātrāk būtu iespējams saorganizēt bērniem iespēju braukt atpakaļ uz Latviju.
Sieviete norāda, ka bērni šobrīd ir drošībā un paniku viņa nevēlas celt, taču iesaka būt uzmanīgiem tiem, kas plāno apmeklēt ceļojumu kompānijas ieplānotos braucienus, jo nevēlas, lai arī citi vecāki un bērni nokļūst šādā nepatīkamā situācijā.
Ārlietu ministrija norāda, ka ir saņēmusi apstiprinājumu no Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC), ka bērnus Latvijā varēs nogādāt par valsts līdzekļiem. “Šobrīd strādājam, lai atrastu transportu un bērnus varētu nogādāt Latvijā - apzinām iespējas gan ar autobusiem, gan ar aviosatiksmi. Esam nodrošinājuši, ka bērni Spānijas kempingā atrodas drošībā – viņus apsargā vietējā policija. Esam pastāvīgā saziņā ar bērnu vecākiem un “Fisom” pārstāvi uz vietas par tālākajiem soļiem,” norāda ministrija.
Ārlietu ministrija arī aicina bērnu vecākus ar iesniegumiem vērsties Valsts policijā lietas ierosināšanai par naudas līdzekļu piesavināšanos, kas ļautu VP izsludināt personu / personas starptautiskā meklēšanā.
PTAC tikmēr informē, ka, lai nogādātu Spānijā iestrēgušos ceļotājus, PTAC ir iedarbinājis repatriācijas mehānismu, kas paredzēts tūrisma operatora maksātnespējas gadījumā.
Pašlaik tiek apzināti trīs varianti, kā atgādāt Spānijā iestrēgušos ceļotājus uz Latviju:
- repatriācijas pakalpojuma veicēja autobusu partnerkompānija Spānijā;
- repatriācijas iespējas ar aviotransportu;
- “Lux Express Latvia” SIA sniegtie pakalpojumi, kas aizņemtu ap trim dienām.
Kā TV3 ziņām vēsta paši jaunieši, šobrīd viņi mitinās kempingā pamatīgā svelmē, un daudziem nav skaidrības, kā nokļūt mājās.
“Bija tā nakšņošana Barselonā uz ielas, nakšņošana pie Madrides šosejas, benzīntankā, tagad esam šeit. Mēs guļam visi teltīs. Spānijā ir +38 grādi. Dušas mums ir par brīvu, tualetes ir par brīvu. Vienīgais ēdiens, kas ir: restorāni, veikals. Esam pusi veikala izpirkuši, pašiem pagatavot ēdienu iespējas nav,” stāsta brauciena dalībnieks Dāvids.
Daļa cilvēku jau devušies uz lidostām, lai lidotu mājup, citiem, izrādās, ir tikai lētākas apdrošināšanas polises, kas negaidītās mājupceļa biļetes nenosedz.
Dāvids norāda: “Matīss, kas ir galvenais organizators, ir nozudis. Neviens īsti nezina, kur viņš ir. Viņš savā vietā ir atsūtījis māsu, kas it kā par mums ir atbildīgā. Guļam kempingā, atbildīgie cenšas noskaidrot, kas notiek ar mūsu apdrošināšanām, kā mēs varam tikt mājās ar lidmašīnām. Es esmu pilngadīgs, varu situāciju labāk menedžēt. Bet mums ir cilvēki, kuriem ir 13 gadu, viņiem gan fiziski, gan mentāli šis ir daudz smagāk.”
PTAC ir apturējis tūrisma operatora licenci, kas nozīmē, ka turpmākie ceļojumi nenotiks.
Avots: Jauns.lv/TV3 ziņas