Jauna telefonkrāpnieku shēma – no kā uzmanīties?

Krāpnieki nemitīgi maina noziedzības veidus, un pašlaik telefonkrāpnieki zvana it kā Smart-ID vārdā, lai tādējādi iegūtu iedzīvotāju uzticību un ievāktu dažādus ar finansēm saistītus datus, piemēram, internetbankas pieejas informāciju, tālāk ar to palīdzību izzogot naudu no upura konta.
Ja esi kļuvis par krāpšanas upuri vai ir radušās aizdomas par krāpšanu, nekavējoties ziņo bankai un policijai par notikušo.

FOTO: Shutterstock.com

Ja esi kļuvis par krāpšanas upuri vai ir radušās aizdomas par krāpšanu, nekavējoties ziņo bankai un policijai par notikušo.

Pēdējās nedēļās tiek saņemts arvien vairāk ziņojumu par jaunu telefonkrāpnieku shēmu - iedzīvotāji saņem zvanus it kā no Smart-ID darbiniekiem. 

 

Bieži sākotnējā zvana veikšanā tiek izmantots robots - automātiskais atbildētājs, kurš iedzīvotāju informē, ka uz jaunas ierīces tiek uzstādīts viņa Smart-ID konts. Ja zvana saņēmējs neesot šo darbību veicis, tālāk tiek aicināts sazināties ar operatoru, nospiežot taustiņu "1". Izpildot šīs darbības, klients šķietami tiek savienots ar Smart-ID operatoru, kas patiesībā ir krāpnieks. 

Bieži šis pārstāvis pat runā latviešu valodā, kas raksturota kā robotiska.

"Tālāk process pāriet jau "pazīstamākā" krāpšanas shēmā - klients tiek informēts par radušos apdraudējumu, un sarunai tiek pieaicināti it kā policijas un bankas darbinieki, kuri palīdzēs novērst apdraudējumu.

 

Cerot, ka šādi ir iegūta iedzīvotāja uzticība, krāpnieks tad aicina izpaust kādu sensitīvu informāciju, piemēram, internetbankas pieejas datus vai kartes datus un tās PIN kodu, izmaksāt skaidru naudu un nodot to kurjeriem vai pat atdot savu maksājumu karti kopā ar tās PIN kodu it kā kartes nomaiņai. 

 

Reklāma
Reklāma

Šīs darbības tiek veiktas, lai krāpnieki iegūtu piekļuvi klienta finanšu līdzekļiem, kas diemžēl nereti arī izdodas, jo shēma, kurā krāpnieki uzdodas par uzticamas iestādes pārstāvjiem, dažkārt spēj pārliecināt pat ļoti piesardzīgus un zinošus cilvēkus," skaidro Luminor bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma.

 

"Krāpnieki nudien nesnauž un regulāri izdomā jaunas krāpniecības shēmas, tādēļ arī iedzīvotāji vienmēr aicināti būt modri un neaizmirst finanšu piesardzības pamatus.

 

Pazīmes, pēc kurām visbiežāk var atpazīt telefonkrāpnieku, ir uzstājība uz ātru, steidzīgu rīcību, dažkārt pat biedēšana ar sekām un aicināšana nevienam nestāstīt par radušos situāciju. 

 

Tāpat vērts atcerēties, ka Smart-ID, tāpat kā jebkura cita uzticama finanšu vai citu pakalpojumu iestāde, nekad nezvanīs saviem klientiem un nelūgs izpaust jūsu internetbankas pieejas informāciju, kartes datus vai PIN kodus. Ja tā notiek un kāds lūdz izpaust jūsu PIN kodus vai paroles, tā pavisam noteikti ir krāpšana," uzsver "SK ID Solutions" Latvijas filiāles vadītāja Sanita Meijere.

Saistītie raksti