Vēzis, izvarošana, pēcdzemdību depresija – 15 gadu laikā glābējsilītēs atstāts 61 bērns! Iemesli sirdi plosoši
Katrs gadījums, kad glābējsilītē tiek atstāts bērniņš, gan iesaistītajiem mediķiem, gan glābējsilīšu projekta komandai ir kā apliecinājums, cik patiesībā nozīmīga un vajadzīga ir šāda vieta. “Tā ir vieta bērna dzīvībai! Bērniņš netiek izmests, bet atnests un faktiski nodots gādīgas ģimenes aprūpē,” saka Laura Zvirbule.
Katrs atstātais mazulis pēc medicīniskās apskates un nepieciešamās palīdzības saņemšanas dažu dienu laikā nokļūst ģimenē, kura gaida zīdaiņa adopcijas rindā.
Tālāk seko dažādas formalitātes, taču bērns uzreiz tiek aprūpēts savā jaunajā ģimenē.
Iespēja palīdzēt un saņemt palīdzību
Tomēr šogad ar nelielu laika intervālu piedzīvotie divi gadījumi, kad Liepājā un Ventspilī atkritumos tika atrasti miruši zīdaiņi, mudinājuši aktualizēt problēmu, un tamdēļ no 2024. gada 31. oktobra glābējsilīšu projekta komanda īstenos informatīvo kampaņu “Drošībā” par emocionālā un praktiskā atbalsta iespējām Latvijā grūtniecēm un sievietēm ar zīdaini, kuras nonākušas smagās dzīves krustcelēs.
Projekts “Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai” ir apzinājis nevalstiskās organizācijas Latvijā un izveidojis atbalsta sniedzēju datu bāzi – organizācijas un privātpersonas, kuras ir gatavas sniegt bezmaksas emocionālo un praktisko atbalstu grūtniecēm un sievietēm ar zīdaini. Vairāk informācijas par atbalsta sniedzējiem atradīsi ŠEIT.
Joprojām aicināti pieteikties cilvēki un organizācijas, kuriem ir iespējas palīdzēt krīzē nonākušām māmiņām. To var izdarīt ŠEIT.
Tāpat kampaņas gaitā tapušie plakāti tiks izvietoti pašvaldībās, kurās atrodas glābējsilītes, Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā, kā arī 10 dienas vidē – atkritumu šķirošanas laukumos dažādās vietās Latvijā, lai atgādinātu par to, ka glābējsilītes ir vieta, kur zīdainis var būt drošībā, kā arī aicinātu zvanīt un meklēt palīdzību, lai mēģinātu rast ceļu ārā no krīzes.
Vieta līdz sešu mēnešu vecumam
Pirmā glābējsilīte tika atvērta Rīgā, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) teritorijā, un pirmais bērniņš tajā ievietots 2009. gada decembrī. Pašlaik kopumā ir astoņas glābējsilītes visos Latvijas reģionos.
Oktobrī tajās ievietoti divi jaundzimušie – viens Rīgā, otrs Madonas glābējsilītē. Laurai Zvirbulei zināmi trīs gadījumi, kad bioloģiskie vecāki tomēr paņēmuši atpakaļ savu bērnu. Viena no tām bijusi kāda mamma, kurai vēlāk konstatēta pēcdzemdību depresija, kas ārstēta.
“Glābējsilītē atstāts bērns automātiski nenozīmē, ka viņa vecākiem ir kādas atkarības vai kāds cits iemesls, kas uzreiz mudinātu domāt par nelabvēlīgu ģimeni,” saka Laura Zvirbule, “un nav tā, ka visi bērni atstāti uzreiz pēc dzemdībām. Bijuši arī četrus mēnešus veci, jo glābējsilīte paredzēta zīdaiņiem līdz sešu mēnešu vecumam.”
Izvarošana, vēzis…
Atteikties no sava četrus mēnešus vecā bērniņa kāda mamma izlēmusi skaudra iemesla dēļ – mauzlis pieteicies izvarošanas rezultātā. Lai kā sieviete centusies sadzīvot ar šo situāciju, tas tomēr nav izdevies. Bērniņam klāt pievienotajā vēstulē ar svarīgo informāciju par mazulim jau veiktajām vakcīnām bijis rakstīts arī, kā viņa šos četrus mēnešus, katru dienu skatoties uz savu bērnu, atcerējusies baiso notikumu un tamdēļ pieņēmusi lēmumu, ka bērnam būs labāk citur. “Viņa psiholoģiski nespēja tikt ar to galā,” Laura Zvirbule piebilst.
Citā gadījumā glābējsilītē atstāta meitenīte, kuras mamma grūtniecības laikā uzzinājusi diagnozi – agresīvas formas ļaundabīgs audzējs. Daudzie izmeklējumi apliecinājuši, ka viņai nav iespēju izārstēties un dzīvot atlicis pavisam maz. Sievietei jau bija dēls skolas vecumā, un vienīgais tuvinieks – viņas mamma ar maziem ienākumiem. Ja abi bērni pēc mammas nāves paliktu ar omīti, Bāriņtiesa pieņemtu lēmumu izņemt viņus no ģimenes. Lai viņas lielais dēls varētu palikt ar omīti, mamma izšķīrās par labu glābējsilītei, jo zināja, ka tad meitiņa nokļūs gādīgā ģimenē.
Par laimi, brālis un māsa pazīst viens otru, jo šajā gadījumā Bāriņtiesa sapazīstinājusi abas ģimenes.
Zināšanai
Patlaban Latvijā ir 8 glābējsilītes – Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, Valmierā, Jelgavā, Rīgā, Liepājā un Ventspilī.
ATBALSTI
Glābējsilītes nepieciešams uzturēt – regulāri atjaunot kādas detaļas un veikt tehnisko apkopi.
Šim mērķim iespējams ziedot:
Latvijas Bērnu fonds
Reģ. Nr.: 40008018725
Konta Nr.: LV42UNLA0002000707402
Banka: A/S “SEB Banka”
Maksājuma mērķis: Baby Box uzturēšana