Latvijā konstatēts mikoplazmas baktērijas izraisīts pneimoniju vilnis! Viszbiežāk šie pacienti nonāk slimnīcā
Kā baktērija mikoplazma ir viltīga. Tai nav pat sava šūnas apvalka, tādēļ tā slēpjas citās šūnās. Un tādēļ nedarbojas arī penicilīna grupas antibiotikas, ko ārsti parasti nozīmē plaušu karsoņa ārstēšanai.
"Tas ir mazs, atipisks mikroorganisms un unikāls ar to, ka ārstēšana ir citāda nekā pieaugušam pacientam sadzīvē iegūtas pneimonijas ārstēšana mājās. Piemēram, amoksicilīns – viņas nedarbojas! Un pacients turpina slimot, un nonāk slimnīcā," skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Plaušu slimību centra vadītāja pienākumu izpildītāja Zaiga Kravale.
Pieaugot saslimstībai ar mikoplazmas izraisītu pneimoniju, pieaug arī to pacientu skaits, kuri jāved uz slimnīcu.
Tuberkulozes un plaušu slimību centrā viens mikoplazmas pneimonijas pacients ārstējas arī Intensīvās terapijas nodaļā. Galvenais pneimonologs skaidro, ka tagad, pēc kovida laika ierobežojumiem, daudzas vīrusu un baktēriju rosinātas slimības atgriežas ar dubultu spēku.
"Ne jau tikai Latvijā, daudz kur pasaulē pieaug, – gan Āzijā, gan Eiropā. Iepriekš, kovida laikā, bija ierobežošanas pasākumi. Un mikoplazma ir šī gaisa pilienu infekcija, vairāk tipiska slēgtos kolektīvos, kur ir bērni, studenti," uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pneimonoloģijas galvenais speciālists, profesors Alvils Krams.
Šīs baktērijas klātbūtni slimnīcā var noteikt dažu stundu laikā ar specifiskām analīzēm. Ambulatori analīžu rezultāti nav pieejami ātri. Un ātri nenotiek arī pati veseļošanās, pacienti spēkus atgūst lēnām.