Dace: "Šī iniciatīva ir mans kā mammas izmisuma sauciens pēc palīdzības daudzu vecāku vārdā!"
“Šī iniciatīva ir mans kā mammas izmisuma sauciens pēc palīdzības daudzu vecāku vārdā, kas ik dienu saskaras ar nepieņemamām rindām un ierobežotu piekļuvi bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumiem.”
"Iniciatīvas autore esmu es, Dace Šramma, daudzbērnu mamma un īpašā bērna mamma no Rīgas, kurai regulāri, gandrīz katru nedēļu, ir jāapmeklē ārsti. Mana un citu vecāku pieredze rāda, ka šobrīd Latvijā vecākiem, kuru bērni cieš no autisma vai citām garīgās veselības problēmām, ir jāgaida vairāk nekā gads, lai tiktu pie bērnu psihiatra. Ja vēlamies pakalpojumu saņemt ātrāk, bieži vien vienīgā iespēja ir maksas konsultācija, kas daudzām ģimenēm ir finansiāli nepanesama, kā arī bieži ierobežo iespējas turpmākajā procesā saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus. Ir negodīgi, ka bērnu veselība ir atkarīga no vecāku maciņa biezuma. Aptuveni 3000 bērnu Latvijā ir garīga rakstura invaliditāte, un šo bērnu vecākiem nereti nākas pašiem
organizēt nepieciešamos resursus un apmaksāt terapijas, kas ir gan laikietilpīgi, gan finansiāli apgrūtinoši."
Situācija ir īpaši sarežģīta ārpus Rīgas. Daudzos reģionos bērnu psihiatra pakalpojumi vispār nav pieejami, liekot ģimenēm mērot simtiem kilometru, lai saņemtu nepieciešamo palīdzību. Grūti iedomāties, ka tāda situācija varētu pastāvēt citur Eiropā, piemēram, Vācijā vai Zviedrijā. Bērni ir mūsu nākotne, un viņiem pienākas savlaicīga speciālistu palīdzība. Turklāt, ja bērns sasniedz četrus gadus, mana personīgā pieredze rāda, ka viņš tiek izņemts no rindas bez iepriekšēja brīdinājuma, kas atstāj vecākus neziņā par nākamajiem soļiem.
Iniciatīvā izteiktās prasības ir vērstas uz konkrētām pārmaiņām, kas varētu uzlabot bērnu emocionālās veselības aprūpes pieejamību Latvijā:
- Palielināt bērnu psihiatru un citu garīgās veselības speciālistu skaitu, lai būtiski saīsinātu gaidīšanas laiku rindās.
- Nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi valsts apmaksātiem bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumiem, neatkarīgi no reģiona un vecāku finansiālajām iespējām.
- Nodrošināt, ka izmeklējumu rezultātos vecākiem ir skaidras norādes vai vismaz
rekomendācijas par turpmākajiem soļiem ārstēšanas procesā. Šobrīd, saņemot
izmeklējuma rezultātus, bieži nākas minēt un atkal meklēt speciālistu, gaidīt nākamajā rindā, lai kāds izskaidrotu turpmākos nepieciešamos soļus. - Izveidot atbalsta sistēmu vecākiem, kas sniegtu informāciju par rindas statusu un piedāvātu nepieciešamo emocionālo un praktisko palīdzību, gaidot līdz speciālista konsultācijai.
“Mums jāpanāk, ka Latvijas Saeima, Veselības ministrija un veselības ministrs Hosams Abu Meri beidzot pievērš uzmanību šai problēmai un rod tai konkrētus risinājumus, nevis tukšus solījumus.”
Šī iniciatīva ir iespēja parādīt, ka mūsu balsis ir spēcīgas un mums rūp savu bērnu veselība un nākotne kopumā, tāpēc aicinu sabiedrību pievienoties un parakstīties, lai bērnu garīgās veselības aprūpe kļūtu pieejamāka ikvienai ģimenei Latvijā.