2025. gadā palielināsies uzturlīdzekļu apmērs, kas vecākam ir jānodrošina katram savam bērnam
2025. gadā minimālās algas apmērs pieaugs par 5,7%, sasniedzot 740 eiro. Tas nozīmē, ka mainās arī minimālais uzturlīdzekļu apmērs.
Ņemot vērā bērna vecumu, tas ir šāds:
- katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai – 25% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas jeb 185 eiro mēnesī;
- katram bērnam no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai – 30% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas jeb 222 eiro mēnesī.
Neatkarīgi no mantas stāvokļa un spējas uzturēt bērnu
LV portālam bieži tiek iesūtīti jautājumi par to, vai uzturlīdzekļi tiešām ir jāmaksā arī tad, ja otram vecākam ir izveidojusies jauna ģimene, pašam jāuztur vairāki bērni no citām attiecībām, un citās sarežģītās situācijās, kādas piespēlējusi dzīve.
Likums šajā ziņā ir nelokāms un ļoti stingrs. Civillikuma 179. pants nosaka vecāku – mātes un tēva – pienākumu samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Šis pienākums nebeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu vai abiem vecākiem.
Tātad pienākums gādāt par savu bērnu saglabājas arī tad, ja vecāku dzīves ceļi ir šķīrušies un ir izveidojušās jaunas ģimenes.
Lai novērstu situācijas, kad kāds no vecākiem apgalvo, ka viņam nav finansiālu iespēju uzturēt savu bērnu, likumdevējs ir noteicis, ka neatkarīgi no mantas stāvokļa un spējas uzturēt bērnu katram vecākam ir pienākums nodrošināt katram savam bērnam vismaz minimālos uzturlīdzekļus, ko nosaka Ministru kabinets (Civillikuma 179. panta piektā daļa).
Izmaksas no Uzturlīdzekļu garantiju fonda 2025. gadā
Situācijā, kad vecāks kaut kādu iemeslu dēļ nevar vai apzināti nevēlas nodrošināt uzturlīdzekļus, otrs vecāks vai aizbildnis, kā arī pilngadību sasniedzis bērns, kas līdz 21 gada vecumam turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību, ir tiesīgs vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā ar iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu no fonda.
Valsts garantēto uzturlīdzekļu apmērs ir fiksēta summa, ko neietekmē minimālās algas izmaiņas.
Šī summa noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 616 “Noteikumi par izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru no Uzturlīdzekļu garantiju fonda”, kas reizi trijos gados jāpārskata, ievērojot valsts budžeta iespējas.
Valdība to ir izdarījusi šogad, un 2025. gada 1. janvārī stāsies spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 616.
Tas nozīmē, ka ar nākamo gadu uzturlīdzekļus no fonda par pilnu kalendāra mēnesi izmaksās šādā apmērā:
- 125 eiro katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai (līdz šim – 107,50 eiro);
- 150 eiro katram bērnam no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (šobrīd – 129 eiro);
- 150 eiro pilngadīgai personai no 18 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21 gada vecuma sasniegšanai, ja viņa turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību (šobrīd – 129 eiro).
SVARĪGI! Ņemot vērā, ka izmaksas no fonda tiek veiktas par iepriekšējo mēnesi, jārēķinās, ka uzturlīdzekļus par janvāri jaunajā apmērā izmaksās 2025. gada februārī.
Savukārt 2025. gada janvārī izmaksas no fonda tiks veiktas par 2024. gada decembri apmērā, kāds bija spēkā līdz 2024. gada 31. decembrim.
Tāpat kā līdz šim, arī turpmāk uzturlīdzekļi no fonda netiks izmaksāti pilngadību sasniegušajiem bērniem, ja viņi saņem ienākumus vismaz minimālās algas apmērā vai iegūst augstāko izglītību.