Gripas epidēmija ir klāt! Nosaukta pilsēta, kur saslimušo visvairāk
Rīgas ambulatorajā tīklā gripas pacientu skaits divu nedēļu laikā pieaudzis līdz 107,3 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, kas arī liecina par noteikto epidēmijas sliekšņa (100 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) pārsniegumu. Palielinājies arī stacionēto gripas pacientu skaits gan Rīgā, gan citās teritorijās.
Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs 38 pacientiem noteikta diagnoze “gripa”, balstoties uz tipisku klīnisko ainu. Gripas gadījumi reģistrēti galvenokārt Rīgā – kopā ziņots par 36 gripas gadījumiem. Viens gripas gadījums reģistrēts arī Jūrmalā un viens – Valmieras novadā.
Kopš monitoringa sezonas sākuma biežāk ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām, tāpat kā iepriekšējās sezonās, slimo bērni 0–4 gadu un 5–14 gadu vecuma grupā. Pagājušajā nedēļā visaugstākā saslimstība reģistrēta bērniem 0–4 gadu vecuma grupā.
Arī daudzās citās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs vērojams straujš gripas vīrusa aktivitātes pieaugums, kur gripas intensitāte pieaug jau četras nedēļas, un vidējais pozitīvo testu īpatsvars primārajā veselības aprūpē ES/EEZ valstīs ir 10%, kas liecina par sezonālās gripas epidēmijas sākumu arī ārpus Latvijas.
SPKC atgādina, ka vakcinācija pret gripu joprojām ir ieteicama, jo gripas izplatība var turpināties līdz pat maija beigām. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam. Imunitāte saglabājas vidēji sešus mēnešus, taču jāatceras, ka aizsardzība pēc vakcīnas saņemšanas veidojas 10-14 dienu laikā un šajā periodā vajadzētu izvairīties no kontakta ar slimiem cilvēkiem.
SPKC rekomendē veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju. Sarakstu ar iestādēm aplūko ŠEIT.