PEP mammas: tagad oficiāla profesija, taču ar jaunu nosaukumu
Biedrība, kas Latvijā darbojas jau vairāk kā 10 gadus, norāda, ka oficiāla profesija veicinās PEP mammu iespējas plašākai darbībai. Piemēram, dalībai dažādos projektos, nodarbinātībai uz darba tiesisko attiecību pamata valsts vai pašvaldības sektorā, piemēram, Sociālajos dienestos, dzemdību iestādēs, ārstu praksēs, u.tml.
Diemžēl pašu apzīmējumu – PEP mamma –, kuru radījusi koncepta autore psiholoģe, psihoterapijas speciāliste Vita Kalniņa, nebija iespējams norādīt kā profesiju, tādēļ “PEP mammu apvienība” pagājušā gada biedru kopsapulcē vienojās par citu iespējamo savas profesijas apzīmējumu, kas izteiktu šī atbalsta būtību. Jaunais profesijas nosaukums – vecāku emocionālā atbalsta speciālists – publiskajos materiālos turpmāk tiks lietots līdzās PEP mammas vārdam.
Vecāku emocionālā atbalsta speciālista jeb PEP mammas pamatuzdevumi ir:
- veicināt piesaistes attiecības vecākiem ar bērniem no dzimšanas līdz pilnu trīs gadu vecumam,
- sniegt vecākiem individuālu emocionālu, informatīvu un praktisku atbalstu jautājumos par vecāka lomas apgūšanu, bērna signāliem, vajadzībām, attīstību, zīdīšanu un ēšanu, miegu, raudāšanu, aprūpi un audzināšanu, dažādiem vecāku emocionālajiem stāvokļiem pēc bērna piedzimšanas,
- vadīt vecāku atbalsta grupas, lekcijas un dažādas nodarbības jaunajiem vecākiem.
Biedrība “PEP mammu apvienība” uzsver, ka šobrīd Latvijā arvien pieaug vajadzība pēc psihoemocionālā un informatīvā atbalsta jaunajām ģimenēm, tai skaitā nepieciešama pēcdzemdību depresijas prevencija un izdegšanas risku novēršanas profilakse.
Piesaistes attiecību veidošanās starp vecākiem un jaundzimušo ir viens no sabiedrības mentālās veselības stūrakmeņiem, un preventīvā pieejā balstīts, iejūtīgs atbalsts pēcdzemdību periodā palīdz novērst dažādu psihoemocionālu risku veidošanos bērnam un viņa vecākiem.
Latvijā šādu emocionālo atbalstu, kā arī papildus informatīvu un praktisku atbalstu ģimenēm ar bērniem līdz pilnu trīs gadu vecumam sniedz PEP mammas.
Kopš 2014. gada, kad tika nodibināta PEP mammu apvienība, ar katru gadu ģimeņu skaits, kas izmanto PEP mammu atbalstu, ir pieaudzis (2021. gadā 557 ģimenes, 2022. gadā 765 ģimenes, 2023. gadā 767 ģimenes). Ir gan ģimenes ārsti, gan psihologi, gan sociālie dienesti, kas savās teritorijās sadarbojas ar PEP mammām un augstu vērtē šo emocionālā atbalsta speciālistu sniegtos pakalpojumus ģimenēm.
Līdztekus PEP mammu individuālajai darbībai notiek darbs dažādos projektos. Kā piemēru biedrība min lielākos – kopš 2016. gada PEP mammas “SOS Bērnu ciematu asociācijas” paspārnē sniedz atbalstu jaundzimušo vecākiem arī programmā “Piedzimstot bērniņam” (www.piedzimstotberninam.lv), kuras darbība tiek finansēta pamatā no iedzīvotāju ziedojumiem.
Tāpat PEP mammas jau trešo gadu līdzdarbojas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas projektā “Atbalsta sistēmas izveide bērniem ar smagām diagnozēm un viņu ģimenes locekļiem”, sniedzot atbalstu ģimenēm ar bērniem, kas dzimuši ar smagām diagnozēm.
PEP mammas savu izglītību iegūst valsts akreditētā programmā “Psiholoģisks atbalsts vecākiem ar bērnu no dzimšanas līdz 3 gadu vecumam” Psiholoģijas profesionālās tālākizglītības centrā LĪNA.
Vairāk par PEP mammām – vecāku emocionālā atbalsta speciālistiem ir iespējams uzzināt vietnē www.pep.lv.