Atkal pazaudēsim stundu! Laiks griezt pulksteni: diemžēl šai tradīcijai ir arī tumšā puse

Latvijā pulkstenis tiek griezts divas reizes gadā, pārejot no ziemas uz vasaras laiku un otrādi. 30. martā tas tiks griezts uz priekšu par stundu (no 2:00 uz 3:00), pārejot uz vasaras laiku.
Pētījumi liecina, ka pat vienas stundas izmaiņas miega grafikā var radīt nozīmīgas problēmas.

FOTO: Unsplash.com

Pētījumi liecina, ka pat vienas stundas izmaiņas miega grafikā var radīt nozīmīgas problēmas.

Pulksteņu griešana ir prakse, ko ievēro vairāki pasaules reģioni, bet diskusijas par tās nepieciešamību kļūst arvien aktuālākas.

 

Katru gadu šī prakse ietekmē miljoniem cilvēku visā pasaulē, tostarp mūs - Latvijā, bet tās ietekme uz veselību un dzīves kvalitāti ir kļuvusi par svarīgu pētījumu un sabiedrisko diskusiju objektu. Daudzās valstīs ir apspriests jautājums par pulksteņu griešanas atcelšanu, un ir valstis, kas jau ir pieņēmušas lēmumu pārtraukt šo praksi.

 

Pulksteņu griešanas ietekme uz veselību

Pulksteņu griešana var izraisīt dažādas negatīvas sekas cilvēku veselībai. Viena no galvenajām problēmām ir miega traucējumi. Bioloģiskais ķermeņa pulkstenis ir atbildīgs par mūsu miega un modrības ciklu. Kad pulksteņi tiek pārbīdīti, ķermenis bieži nevar nekavējoties pielāgoties jaunajam laikam, kas var izraisīt miega traucējumus, nogurumu un paaugstinātu stresu. 

 

Pētījumi liecina, ka pat vienas stundas izmaiņas miega grafikā var radīt nozīmīgas problēmas, piemēram, samazinātu koncentrēšanās spēju, paaugstinātu trauksmi un izsist no līdzsvara emocionālo stāvokli.

 

Turklāt veselības pētījumos ir novērota arī saistība starp pulksteņu griešanu un palielinātu sirds slimību risku. Arī garīgās veselības traucējumi, piemēram, depresija, var kļūt izteiktāki, jo cilvēki nevar efektīvi pielāgoties laikam un gaismas ciklam.

 

Valstis, kurās tiek griezti pulksteņi

Lielākā daļa Eiropas Savienības dalībvalstu joprojām pielieto pulksteņu griešanu, lai pārietu uz vasaras laiku un atgrieztos pie ziemas laika. Tomēr 2018. gadā Eiropas Savienība pieņēma lēmumu, kas ļauj dalībvalstīm izvēlēties, vai saglabāt šo praksi vai pāriet uz pastāvīgo laiku. Pagaidām Latvija, kā arī, piemēram, Vācija, Francija, Spānija un citas vēl turpina pārvietot pulksteņus divas reizes gadā, lai pielāgotos dienasgaismas optimālākai izmantošanai.

Reklāma
Reklāma

 

Arī ASV un Kanāda saglabā pulksteņu griešanas tradīciju, pārejot uz vasaras laiku martā un atgriežoties pie ziemas laika novembrī, lai gan daži štati, piemēram, Arizona un Havajas, ir izslēguši šo praksi. Tāpat Austrālija un Jaunzēlande turpina izmantot vasaras laiku, taču dažos reģionos tas tiek pielietots tikai sezonāli.

 

Valstis, kurās pulksteņu griešana ir atcelta

Tomēr vairākas valstis ir izvēlējušās pārtraukt pulksteņu griešanu. Krievija atteicās no šīs prakses 2014. gadā, izvēloties palikt pie pastāvīgā vasaras laika. Arī Turcija 2016. gadā pieņēma lēmumu atcelt pulksteņu griešanu, saglabājot pastāvīgo vasaras laiku.

 

Islandē nekad nav izmantots vasaras laiks, tā vietā saglabājot pastāvīgo laiku visu gadu. Tāpat Indija, Ķīna un daudzas citas Tuvā Austruma valstis, piemēram, Saūda Arābija un Ēģipte, ir izvēlējušās nepiemērot pulksteņu griešanu un saglabāt vienu laiku visā gadā.

 

Diskusijas par laika maiņas atcelšanu

Pulksteņu griešanas ietekme uz veselību un ikdienas dzīvi ir raisījusi plašas diskusijas daudzās valstīs. Tostarp Latvijā vairākkārt ir apspriests jautājums par to, vai pulksteņu griešanu vajadzētu atcelt. Eiropas Savienības pieņemtais lēmums par iespēju dalībvalstīm izvēlēties turpināt šo praksi vai neizmantot vasaras laiku vēl vairāk ir aktualizējis šo jautājumu.

 

Tā kā pagaidām Latvija pulksteņu griešanu nav atcēlusi, tad atceramies, ka 30. martā 

pulkstenis tiek griezts uz priekšu par stundu (no 2:00 uz 3:00), pārejot uz vasaras laiku.

Saistītie raksti