Vadības amatos vairs nebūs vietas dzimumu disbalansam – lielajiem uzņēmumiem noteikts jauns regulējums

Tām kapitālsabiedrībām, kuru akcijas kotētas biržā, juridiskā adrese atrodas Latvijā vismaz divus gadus pēc kārtas, darbinieku skaits pārsniedz 250, un apgrozījums sasniedz vismaz 50 miljonus eiro vai bilances kopsumma ir vismaz 43 miljoni eiro, būs jānodrošina līdzsvarota sieviešu un vīriešu pārstāvība valdēs un padomēs.
Izvēloties starp kandidātiem, priekšroka dodama nepietiekami pārstāvētā dzimuma kandidātam.

FOTO: Shutterstock.com

Izvēloties starp kandidātiem, priekšroka dodama nepietiekami pārstāvētā dzimuma kandidātam.

To paredz likumprojekts “Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likums”, kas otrdien, 1. aprīlī, pieņemts valdības sēdē. Par to vēl būs jālemj un jānobalso Saeimai.

 

Likumprojekts nosaka, ka dzimumu līdzsvars jānodrošina vienā no diviem veidiem:

  • nepietiekami pārstāvētā dzimuma pārstāvjiem jāieņem vismaz 40 procenti no padomes amatiem,
  • nepietiekami pārstāvētā dzimuma pārstāvjiem jāieņem vismaz 33 procenti no visiem padomes un valdes amatiem.

 

Padomes un valdes kandidātu atlasē primārais kritērijs ir kvalifikācija, kompetence un sniegums, tomēr, izvēloties starp kandidātiem ar līdzvērtīgu kvalifikāciju, kompetenci un sniegumu, priekšroka dodama nepietiekami pārstāvētā dzimuma kandidātam.

 

Reklāma
Reklāma

Latvijā šobrīd nepastāv regulējums, kas noteiktu mehānismu un pasākumus, lai veicinātu sieviešu un vīriešu līdzsvarotu pārstāvību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs. Taču to paredz Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 23. novembra direktīvas prasības par dzimumu līdzsvara uzlabošanu biržā kotētu uzņēmumu direktoru vidū.

 

Dzimumu līdzsvaru ir pienākums sasniegt līdz 2026. gada 30. jūnijam.

 

Raksts sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv".

Saistītie raksti