Demogrāfijas krīze Latvijā: valdība sola saskaņotu rīcību

FOTO: Shutterstock.com
Demogrāfiskās situācijas uzlabošanai nepietiek tikai ar finansiālu atbalstu ģimenēm bērna piedzimšanas gadījumā.
Šie faktori ietekmē veselības aprūpes, izglītības, darba tirgus, sociālās labklājības, mājokļu un citas politikas jomas. Tāpēc nepieciešama cieša sadarbība starp dažādām nozarēm, lai demogrāfijas jautājumi tiktu integrēti attīstības politiku plānošanā.
Šādi secinājumi izriet no informatīvā ziņojuma "Par demogrāfiskās politikas attīstību", kas tika izskatīts Demogrāfisko lietu padomes sēdē 1. aprīlī, Ministru prezidentes Evikas Siliņas vadībā.
Ziņojumā uzsvērts, ka demogrāfiskās situācijas uzlabošanai nepietiek tikai ar finansiālu atbalstu ģimenēm bērna piedzimšanas gadījumā. Līdztekus nepieciešams radīt labvēlīgus apstākļus, lai vecāki varētu veiksmīgi savienot ģimenes dzīvi ar darba pienākumiem. Īpaši nozīmīgi ir nodrošināt elastīgus bērnu pieskatīšanas pakalpojumus, uzlabot mājokļu pieejamību jaunajām ģimenēm un speciālistiem, stiprināt veselības aprūpi un sniegt psiholoģisko atbalstu vecākiem. Tāpat būtiski ir arī valsts ekonomiskā izaugsme, iedzīvotāju finansiālā stabilitāte un drošības sajūta.
Ziņojumā norādīts, ka jāveicina sabiedrības attieksmes maiņa, radot ģimenei draudzīgu vidi un stiprinot ģimenes kā vērtības nozīmi. Tas ietver atbalsta politiku, kas sniedz vecākiem pārliecību par ģimenes lomu un nozīmību sabiedrībā.
Papildus jāstrādā pie tā, lai samazinātu mirstību no ārējiem nāves cēloņiem, uzlabotu sabiedrības veselību, izglītības pieejamību un nodrošinātu labi apmaksātas darba iespējas. Līdzšinējie ekonomiskie emigrācijas motīvi liecina par iedzīvotāju neapmierinātību ar dzīves kvalitāti Latvijā, tāpēc svarīgi ir arī pasākumi, kas mazinātu ārējo migrāciju un veicinātu reemigrāciju.
Labklājības ministrs Reinis Uzulnieks uzsver, ka demogrāfiskās situācijas uzlabošana ir valdības prioritāte: "Latvijas demogrāfiskā situācija ir nopietns izaicinājums, un mums ir nepieciešams stratēģisks un ilgtspējīgs redzējums šajā jomā. Demogrāfijas stiprināšana nav tikai pabalstu jautājums – tā prasa ciešu sadarbību starp dažādām ministrijām un pašvaldībām."
Lai noteiktu prioritāros pasākumus ģimeņu ar bērniem dzīves kvalitātes uzlabošanai 2026. gadā, atbildīgajām ministrijām līdz šī gada 16. maijam jāiesniedz Labklājības ministrijai priekšlikumi ar konkrētām rīcībām, rezultātu rādītājiem un nepieciešamo finansējumu.
Šos priekšlikumus plānots izskatīt nākamajā Demogrāfisko lietu padomes sēdē jūnija sākumā.