Mājās dzer, sit vai prikola pēc: kāpēc agresīvi jaunieši klaiņo pa tirdzniecības centriem

Rīgas tirdzniecības centros arvien biežāk novērojama agresīva jauniešu uzvedība. Viņi bieži lieto rupjus lamu vārdus un izrāda agresiju, nemaz nebaidoties filmēt savas izdarības.
Kāpēc tie jaunieši tur vispār ir? Kāpēc viņiem nav citur, kur iet?

FOTO: Ekrānuzņēmums

"Kāpēc tie jaunieši tur vispār ir? Kāpēc viņiem nav citur, kur iet?"

Viens no aculieciniekiem atklāj, ka jaunieši bieži izsakās tik rupji, ka "vīst ausis" un uzvedas agresīvi. "Kaut ko runāja diezgan rupji, un man draudzene pievērsa uzmanību uz kādu incidentu, kur jaunieši uzvedās ļoti agresīvi," Latvijas Televīzijas raidījumam "4.studija" norāda Gints. 

Šis incidents, kas šķietami ir tikai viens no daudzajiem, ko ikdienā novēro apmeklētāji, tiek uzskatīts par tipisku paraugu klaiņojošo jauniešu uzvedībai Rīgas tirdzniecības centros. Gints vēlāk saņēma video no citiem aculieciniekiem, kur bija redzams vardarbīgs kautiņš starp jauniešiem, kas notika tieši tirdzniecības centrā. Video bija dzirdami aculiecinieku komentāri par notiekošo, kuru laikā jaunieši izsacīja rupjus lamu vārdus un pilnīgi nebaidījās no sekām, pat filmējot notiekošo.

 

"Jaunieši bieži apmeklē šos tirdzniecības centrus, kur viņi uzvedas rupji, bieži izsaka lamu vārdus un apspriež savas problēmas. Kaut kas šajos centros ir izmainījies – viņi tur nonāk bieži, un viņiem ir pilnīgi vienalga, ka cilvēki viņus novēro. Tā ir kļuvusi par normu." Gints atzīst, ka bieži tiek dzirdēti ne tikai lamu vārdi, bet arī agresīvi izteicieni, kas rada sajūtu, ka šī uzvedība ir pieņemama un normāla. "Kāpēc tie jaunieši tur vispār ir? Kāpēc viņiem nav citur, kur iet?"

 

Cēloņi ir jāmeklē ģimenēs, kurās bērni bieži vien ir atstāti bez pienācīgas uzmanības un atbalsta. Kā stāsta kāda sieviete, kas palīdz klaiņojošajiem bērniem, daudzi no šiem jauniešiem ir izauguši ģimenēs, kurās ir problēmas ar alkohola vai narkotiku lietošanu, vai pat vardarbību. Bērni, kuriem mājās trūkst drošības un ģimenes atbalsta, bieži izvēlas pavadīt laiku tirdzniecības centros, jo viņiem tur vismaz ir cita veida uzmanība. Sieviete atklāj, ka bērni, kuriem mājās ir alkohola lietošanas vai vardarbības problēmas, ļoti bieži izvēlas ielas dzīvi, jo viņi vienkārši nevar izturēt savas ģimenes ikdienas grūtības. "Kādam  bail atgriezties mājās, jo patēvs bieži sit. Kādam citam māte dzer," atklāj sieviete, norādot, ka klaiņo pat 9 gadus veci bērni

 

Reklāma
Reklāma

Rīgas pašvaldības policija, komentējot šo situāciju, uzsver, ka lielākā daļa klaiņojošo jauniešu ir tieši ģimenes problēmu atspulgs, bet "ir arī bērni, kuri ir pāraprūpēti un nedisciplinēti. Vecāki ne vienmēr ir spējīgi nodrošināt savu bērnu uzvedības kontroli, bieži vien aizbildinoties ar darba aizņemtību vai citiem apstākļiem," pauž policijā.

 

"Ir arī tādi, kas to dara prikola pēc. Viņiem tas ir jautri, jo viņiem nav citu hobiju. Skolā viņiem nav interesanti, tāpēc viņi izvēlas šo ielu dzīvi," norāda policijā. Ar klaiņojošo dzīvesveidu nodarbojas ne tikai zēni, bet arī meitenes, kuras nereti ir tik ļoti pārkrāsojušās, ka grūti noteikt viņu vecumu. Tāpat reizēm tiekot veiktas laupīšanas - pārsvarā zagta tiek pārtika, kosmētika un apģērbs, kā arī tiek lietotas aizliegtās vielas. "Viņi paši riskē ar savu veselību, jo šīs vielas tiek pirktas Telegram, viņi paši nezina, ko lieto. Viņi apdraud paši sevi!"

 

Lai gan tiek piedāvāti risinājumi, piemēram, jauni izklaides centri vai sporta laukumi, eksperti norāda, ka šie pasākumi vien paši par sevi problēmu neatrisinās. "Tas ir jautājums, kas ir jārisina ģimenēs," uzsver policijā. "Vecākiem ir jākontrolē bērnu uzvedība un jābūt aktīviem viņu dzīvē. Tā nav tikai valsts vai pašvaldību atbildība, bet arī vecāku pienākums."

 

Policija norāda, ka ir svarīgi, lai sabiedrība aktīvāk iesaistītos un ziņotu par pusaudžiem, kas uzvedas neadekvāti. "Ja mēs redzam grupu jauniešu, kas rada traucējumus vai izrāda agresiju,ir jāziņo atbildīgajām iestādēm," uzsver likumsargi. 

Saistītie raksti