Kāpēc cilvēkiem ar vienādu diagnozi mēdz piešķirt dažādas invaliditātes grupas?

It kā vienāda diagnoze, bet katram piešķirta cita invaliditātes grupa. "Kāpēc tā?" jautā kāda "Mammamuntetiem.lv" lasītāja, paskaidrojot, ka no tā atkarīgs gan invaliditātes pensijas apmērs, gan citi atvieglojumi, kas pienākas katrai konkrētai grupai.
To nosaka SSK-10 un SFK.

FOTO: Shutterstock.com

To nosaka SSK-10 un SFK.

Skaidro Sandra Ausekle, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītājas vietniece invaliditātes ekspertīzes jautājumos. 

 

Invaliditātes definīcija ir noteikta Invaliditātes likumā. Invaliditāte nav pati slimība, bet gan tās radītie ierobežojumi ikdienas aktivitāšu veikšanā. Šos ierobežojumus novērtē speciālisti, veicot ekspertīzi. 

 

Invaliditāte ir ilgstošs vai pastāvīgs nopietns funkcionēšanas ierobežojums, kas ietekmē cilvēka garīgās vai fiziskās spējas, spēju strādāt, rūpēties par sevi un spēju iekļauties sabiedrībā. 

 

Pasaules veselības organizācijas (PVO) klasifikācija SSK-10 grupē slimības un veselības problēmas. Tas palīdz saprast slimības cēloņus. 

 

Funkcionēšanas spējas saistībā ar veselības stāvokļiem ir klasificētas Starptautiskajā funkcionēšanas, nespējas un veselības klasifikācijā (SFK). 

Reklāma
Reklāma

 

SSK-10 un SFK papildina viena otru: 

  • SSK-10 sniedz slimības diagnozi, 
  • SFK parāda, kā slimība ietekmē cilvēka funkcionēšanas spējas. 

 

Kopā informācija par diagnozi un funkcionēšanu nodrošina plašāku un daudzpusīgāku skatījumu uz cilvēka veselību, kas tiek lietota lēmumu pieņemšanas gaitā. 
 

Diviem cilvēkiem ar vienu slimību var būt dažādas ikdienas funkcionēšanas spējas, un diviem cilvēkiem ar līdzīgām funkcionēšanas spējām, bet atšķirīgām slimībām, var būt dažāds veselības stāvoklis. Tas arī ir iemesls atšķirīgiem lēmumiem. 

 

Raksts sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”.

Saistītie raksti