5 grāmatas, ko vērts izlasīt!
Vasarā starp gurķu marinēšanu un skriešanu peldēties atliek laika izlasīt arī ko interesantu. Mammamuntetiem.lv piedāvā piecas izvēles, kas lieliski iederēsies arī tavā grāmatplauktā!
1. "Izsauciet vecmāti!"
Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā uz patiesiem notikumiem balstīto Dženiferes Vorsas romānu “Izsauciet vecmāti!”, kas vēsta par dzīvi Londonas trūcīgākajā daļā 20. gadsimta 50. gados.
Latvijas skatītājiem grāmatas varoņi nav sveši – tie iepazīti un iemīļoti BBC daudzsēriju mākslas filmā, ko jūlijā atkal varēs vērot LTV 1. Divdesmit trīs gadus vecā Dženifere Vorsa, tikko apguvusi vecmātes arodu, atstāj dzimtās mājas ērtības un pārceļas uz dzīvi Nonāta namā. Tas ir klosteris, kas atrodas nabadzīgākajā Londonas daļā Īstendā, un jau pirmajā vakarā jaunā meitene saprot, ka šeit viss ir citādi, nekā viņa iedomājusies...
Pēckara Londonas realitāte ir skarba: bordeļi, bandu sadursmes, metilspirta dzērāji, bumbu sagrauti dzīvojamie rajoni. Taču uz šī drūmā fona vēl jo vairāk izgaismojas drosme un sirsnība, rūpes un gādība, kas – līdzās neskaitāmām šokējošām epizodēm – pieder pie vecmāšu ikdienas. Jaunā Dženija iepazīst daudzas kolorītas personības: drosmīgās un sirsnīgās mūķenes, ar kurām dzīvo zem viena jumta, sievieti ar divdesmit četriem bērniem, kura nerunā ne vārda angliski, prostitūtas, dokerus un daudzus citus, kuru dzīve ilustrē ne tik spožās, tomēr fascinējošās Londonas vēstures lappuses.
“Izsauciet vecmāti!” ir aizkustinošs, personisks un smalkjūtīgs stāsts par dzīves lielajiem notikumiem – dzimšanu un nāvi. Vorsa dokumentē pasauli, kura šobrīd ir mainījusies līdz nepazīšanai, taču cilvēciskais siltums un līdzcietība, kas caurauž viņas stāstījumu, pārsniedz laika robežas. Šī brīnišķīgi sarakstītā un aizkustinošā grāmata uzrunās gan sievietes, kas pašas ir mātes, gan ikvienu, kuram ir māte.
No angļu valodas tulkojusi Sintija Zariņa. Grāmata būs pieejama arī elektroniskajā versijā.
2. "Adiamindes āksts"
Atzīmējot latviešu prozaiķa Aivara Kļavja 60. jubileju, Apgāds Zvaigzne ABC atkārtoti laiž klajā rakstnieka ievērojamāko darbu – vēsturisko romānu ciklu “Viņpus vārtiem”. Tetraloģijā “Viņpus vārtiem” ar latviešu literatūrā līdz šim nebijušu vērienu atainota Latvijas vēsture triju gadsimtu garumā, dažkārt ielūkojoties arī vēl senākā pagātnē. Sākotnēji ciklā bija plānotas trīs grāmatas, bet darba gaitā tām pievienojās arī ceturtā, jo, kā atzīst pats rakstnieks, 20. gadsimta notikumus nav bijis iespējams ietvert vienā grāmatā. Cikla ceturto daļu “Ceļojošā cirka gūstekņi” Apgāds Zvaigzne ABC izdeva jau pagājušajā gadā, bet šobrīd atkārtoti izdota cikla pirmā grāmata “Adiamindes āksts”.
Rakstnieks un žurnālists Aivars Kļavis dzimis 1953. gadā. Romānu cikls Viņpus vārtiem, kuram autors veltījis desmit gadus, iezīmē jaunu pavērsienu rakstnieka daiļradē. Par šo romānu ciklu rakstnieks 2012. gadā saņēma Baltijas Asamblejas balvu.
Romāna „Adiamindes āksts“ vide ir intriģējošais apgaismības un nežēlības laikmets – 18. gadsimts. Caur kariem, juku un pārmaiņu laikiem, atmodām, sakāvēm un atklāsmēm soļo mistiskais Gothards no Adiamindes (ko šodien saucam par Skulti), savā ceļā sastapdams labi zināmas vēsturiskas personības – sākot ar Garlību Merķeli un beidzot ar baronu fon Minhauzenu – un vērodams to, kā viņa acu priekšā atšķetinās noslēpumainākā no dimensijām – laiks. Un tad pienāk brīdis, kad Gothardam jāattaisno sava pārlaicīgā eksistence, brīdis, “kura dēļ cauri laikam un paaudzēm Gothards ticis sūtīts šurp”.
Paralēli plaši un detalizēti tēlotai laikmeta ainai romānā attīstās varoņu likteņi – bez izteikta pozitīvisma vai negatīvisma, bez uzmācīgas morāles, bet ar tik iejūtīgi un psiholoģiski dziļi atveidotu rīcības motivāciju, ka lasītājs brīžiem ir neizpratnē, kuram no tēliem just līdzi. Jo līdzi just gribas visiem tiem, kuri katrs savā veidā ir laika griežu upuri.
Romānam “Adiamindes āksts” drīzumā sekos atkārtoti izdota tetraloģijas otrā daļa “Rīgas kuprītis” un trešā daļa “Piesmietais karavīrs”.
3. "Mistērija Putins'"
Kā izskaidrot to, ka Krievijā pie varas vienmēr ir cars – neatkarīgi no valsts iekārtas vai politiskā režīma?
Šī nav biogrāfija. Šī ir drosmīga un provokatīva grāmata, ko uzrakstījusi bilingvāla krievu - amerikāņu žurnāliste Anna Arutunjana, kura jau desmit gadus dzīvo un strādā Krievijā. Autore necenšas grāmatā izskaidrot bieži uzdoto jautājumu, kas ir Putins. Drīzāk piedāvā pamatīgu pētījumu par to, kā mūsdienu Krievijas kultūra, ekonomika un tās iedzīvotāju domāšanas veids ir ļāvis Putinam kļūt par Putinu.
Putina šķietamā visvarenība un nesenā atgriešanās Kremlī vismaz uz nākamo sešu gadu periodu ir apmulsinājusi Rietumus un lielu pārējās pasaules daļu, liekot uzdot jautājumus: kāpēc šī atgriešanās vairāk līdzinājās kronēšanai nekā atkārtotai ievēlēšanai? Vai dzīve Krievijā patiešām mainītos, ja izdotos gāzt Putina autokrātisko režīmu? Anna Arutunjana, The Moscow News galvenā politisko ziņu reportiere, ir veikusi rūpīgu Krievijas iedzīvotāju un viņu vadoņa attiecību un to dinamikas izpēti.
Lai saprastu Krievijas nākotni, ir jāsaprot tās pagātne. "Mistērija Putins" dod lasītājiem ieskatu savdabīgā neofeodālā pasaulē, kuras valdnieks ir reizē dēmonisks un dievišķs, kur cilvēka labklājību nosaka viņa pietuvinātība Kremlim un kur tauta masveidā nodarbojas ar pseidomazohismu, ko reižu reizēm pārtrauc dumpji un protesti.
Anna Arutunjana šajā grāmatā necenšas atklāt kādus noslēpumus par Putina personību, tikai dod lasītājiem iespēju ielūkoties zem diplomātiski glancētās politikas virskārtas un ieraudzīt to sociālos un ekonomiskos faktorus, kas otro Krievijas Federācijas prezidentu ir padarījuši par klasisku patvaldnieku. Šie faktori ir atdzīvinājuši senās feodālās attiecības, kādas Krievijā reiz jau valdījušas. Anna Arutunjana atklāj negaidītas vēsturiskas paralēles, aplūkojot mūsdienu situācijas kontekstā ar Krievijā piecu gadsimtu garumā valdījušo autokrātisko varu. Tas pārsteidz un reizē arī ļauj izprast, kas un kāpēc notiek Krievijā.
4. "Koncertflīģelis"
Latviešu autoru rindas, kuru debijas un ne tikai debijas darbi top fantāzijas un fantastikas žanros, papildinājis jauns rakstnieks Ingus Macats un viņa pirmais romāns “Koncertflīģelis”. Neparasto nosaukumu pilnībā attaisno romāna saturs, kurā maģijas faktors slēpjas tieši mūzikā un arī fantāzijas žanram tradicionālajā paralēlajā pasaulē iespējams iekļūt ar mūzikas palīdzību.
Ingus literāro darbu idejas parasti rosina minējums: „Kā būtu, ja būtu...?” Varbūt tieši tādēļ autors tik ļoti iemīļojis fantāzijas žanru – tas paver visplašāko iespējamību un neiespējamību spektru. Arī romāna „Koncertflīģelis” pamatā bija šāds minējums: „Un kā būtu, ja pastāvētu kāda paralēlā pasaule, kurā varētu iekļūt ar mūzikas palīdzību?” Romāna galvenais varonis – Venēcijas brīnumbērns Čelestīno Gregori to spēj. Līdzko jaunais pianists pieskaras flīģeļa taustiņiem, viņš pārceļas brīnumainā realitātē, kurā acis apbur pasakainas ainavas un dzīvo mītiskas būtnes, kas pakļaujas ikvienai notij un taktij. Tomēr arī šajā fantāzijas pasaulē pastāv ļaunums, par kuru tās radītājam pašam nav ne jausmas. Kad nelaimes gadījums Čelestīno uz laiku noliek slimības gultā, tas kļūst par cēloni atklājumam, ka puisim ir daudz nopietnākas veselības problēmas. Viss pēkšņi ir jāpārvērtē – gan attiecības ar tuvākajiem cilvēkiem, gan nākotnes izredzes. Arī puiša mūzikas un fantāzijas pasaulē priekšā stāv smagi pārbaudījumi. Un beidzot Čelestīno sāk saprast un novērtēt, kāda nozīme ir tam, ka blakus atrodas cilvēki, kuri viņu patiesi ir mīlējuši un mīl.
Ingus Macata pirmais romāns valdzina ne tikai ar sižeta paralēlo risinājumu īstenībā un fantāzijā, bet arī ar pastāvīgo mūzikas klātbūtni tekstā, tā ka lasītājam šķitīs – nevis vārdi, bet tieši Čelestīno radītā mūzika, nedzirdami skanot, virza un ietekmē notikumus. Jauno rakstnieku centieniem latviešu literatūrā radīt fantāzijas žanru ir panākumi – “Koncertflīģelis” to apliecina.
5. Mazā Parīzes virtuve
Kāda tad ir tā izslavētā un izsmalcinātā franču virtuve? Izrādās, īsts franču ēdiens nav tikai tas, ko var nogaršot dārgos restorānos, – ar Reičelas Kū palīdzību jūs arī savā mājas virtuvē varat ienest nedaudz Francijas! Ikdienas ēdieni, tādi kā krēmīgais kartupeļu sacepums vai siera ligzdiņas, leģendārie, Marsela Prusta daiļrunīgi aprakstītie “madlēnas” cepumiņi, siera suflē, brilē krēms, gailis vīnā uz iesma, Burgundijas vīnā sautēta vēršgaļa, Provansas dārzeņu sautējums (tas, ko franciski sauc par ratatouille), dažādi tartari, mērču receptes kopā ar izsmeļošām gatavošanas pamācībām – mmm, viss ir kārdinošs un rosina apetīti!
Divriņķu plīts un mazā cepeškrāsns nelielā dzīvoklītī Parīzē ir vieta, kur Reičela Kū pagatavojusi ikvienu no grāmatā aprakstītajiem (un nofotografētajiem) ēdieniem, tāpēc varat būt droši, ka katrā virtuvē šo ēdienu gatavošana izvērtīsies priecīgā atklāsmē, ja vien rūpīgi soli pa solim sekosiet Reičekas Kū norādēm.
“Mazā Parīzes virtuve” ir vienlaikus krāšņa (brīnišķīgas ilustrācijas un labs papīrs!) un praktiska grāmata, kurā ievietotās receptes ir vienkārši pagatavojamas, turklāt autore dalās dažādos mazos knifiņos, izstāsta, kuras ēdiena variācijas pati izmēģinājusi, un reizēm piedāvā kāda ēdiena vasaras un ziemas variantu vai pat rosina izmēģināt kādu klasisku ēdienu un nākamajā reizē pamēģināt to pagatavot, mazliet variējot sastāvdaļas.
Ieskaties: www.zvaigzne.lv