Aicina iepazīt Japānas kultūras daudzveidību
Vairāki Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas notikumi ļaus Latvijas iedzīvotājiem tuvāk iepazīt Japānas kultūru un vēsturi. Jau no piektdienas, 23.maija, rīdzinieki un pilsētas viesi kultūras pilī „Ziemeļblāzma” aicināti uz izstādi „Japāna eiropieša acīm / Japāna šodien, 16.izdevums”.
Japāna fotogrāfu acīs
Fotoprojekts „Japāna eiropieša acīm / Japāna šodien” uzsākts 1999.gadā. Ik gadu divi Eiropas fotogrāfi tiek aicināti iemūžināt Japānas cilvēkus un viņu šodienas dzīvesveidu. Projekta mērķis ir sniegt iespēju japāņiem atklāt pašiem sevi, uz savu ikdienu paraugoties no malas, savukārt eiropiešiem iepazīties ar to, kas līdz šim, iespējams, bijusi tālumā esoša austrumu valsts.
Katru gadu fotogrāfi, apceļojot Japānu, strādā dažādās tās prefektūrās, parādot šīs valsts daudzveidību. Izstādes atklāšanā 23.maijā, saldumu ražotājs Laima savukārt piedāvās baudīt konfektes no īpašas kolekcijas, kas veltīta katram no Latvijas novadiem - Vidzemei, Latgalei, Kurzemei un Zemgalei.
Izstādes atklāšanā kopā ar fotomāksliniekiem, projektā iesaistītajiem, interesentiem un atbalstītājiem, piedalīsies arī Japānas vēstnieks Latvijā Tošijuki Taga, Rīga 2014 vadītāja Diāna Čivle un kuratore Mikiko Kikuta.
Izstādes „Japāna eiropieša acīm / Japāna šodien, 16. izdevums” atklāšana notiks piektdien, 23.maijā plkst.16 kultūras pilī „Ziemeļblāzma”
Izstādē būs skatāmi fotogrāfa Aleksandra Gronska (Rīga) un Nina Korhonena (Stokholma) darbi, kas uzņemti Koči prefektūrā. Izstāde norisinās Rīgas Fotomēnesis 2014 ietvaros un kultūras pilī „Ziemeļblāzma” (Ziemeļblāzmas ielā 36, Rīga) būs skatāma līdz 15.jūnijam. Izstādes apmeklējums bez maksas.
Izstāde un citi Rīga 2014 notikumi ar Japānas mākslinieku līdzdalību tapuši ar ES – Japānas festivālu komitejas (EU-Japan Fest Commitee) atbalstu. Šī Japānas nevalstiskā organizācija jau kopš 1993. gada sadarbojas ar Eiropas kultūras galvaspilsētām. Komitejas darbības atbalstītāji ir lielie Japānas zīmoluzņēmumi.
Papīra festivāls
Jau jūnijā seno papīra mākslu no Japānas varēs iepazīt Kalnciema kvartālā notiekošajā Papīra festivālā. Papīra festivālā Pārdaugavā tiks veidoti un izstādīti deviņi inovatīvi mākslas objekti no papīra. Paralēli objektu veidošanai Kalnciema kvartālā norisināsies papīra darbnīcas, lekcijas, performances un filmu vakari. Šos pasākumus vadīs japāņu mākslinieki un Latvijas papīra meistari. Dalībnieki no Japānas: Rina Aoki, Tomomi Hayashi, Kaori Kato, Ryosuke Kondoh, Kumiko Mizuno, Yasako Watanabe, Kazuhiro Yajima, Narumi Yamasaki, Tsuguo Yanai. Dalībnieki no Latvijas: [SenS], Ilze Dilāne, LUDE.
Japāna muzicē un rāda dažādu mākslu Rīgā
Jūlijā Pasaules koru olimpiādes laikā Japānu pārstāvēs bundzinieku apvienība „Yamato” un Latvijā viesosies Japānas bērnu koris. Savukārt augustā trīs nedēļu garumā Grīziņkalnā ar Latvijas dejotājiem strādās Japānas horeogrāfu kolektīvs Contact Gonzo. Horeogrāfu viesošanās norisināsies Rīga 2014 notikuma „Deja iziet pilsētā” ietvaros un noslēgsies ar vairāku jauniestudējumu prezentēšanu Rīgas apkaimēs.
Septembrī Japānas mākslinieki piedalīsies starptautiskajā laikmetīgās mākslas festivālā „Survival Kit”, piedāvājot savu redzējumu par pilsētu kā utopiju. Plānots, ka oktobrī rīdziniekus un pilsētas viesus priecēs japāņu mākslinieka Hayashi Yasuhiko un latviešu mākslinieka Aigara Bikšes kopīgi veidotā interaktīvā instalācija „Onsen”. Japānā došanās uz Onsen jeb publisku pirti ir ļoti sena, taču joprojām populāra tradīcija. Iepazīstinot ar šo tradīciju, oktobrī Esplanādē būs novietots guļbaļķu namiņš un ikviens būs aicināts pārģērbties, ieiet dušā un baudīt siltu vannu rudenīgajā Rīgā.
Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar ES-Japānas festivālu komiteju, plānots, ka Rīgā būs skatāmi arī Japānas gaismas mākslinieku darbi, fotomākslas lekcija un citi kultūras notikumi.