Ziemas Tropu mēnesi Rīgas Zoodārzā šogad var vērot attālināti
Šogad februārī Tropu mājas durvis, visticamāk, paliks slēgtas un apmeklētāji varēs vērot vien tos zoodārza dzīvniekus, kas mīt ārpus telpām. Tomēr neskaitāmie Tropu mājas iemītnieki nepaliks aizmirsti! “Tropu mēneša” pasākumi pārcelsies uz virtuālo vidi un katrs, kas no 1.-28. februārim paviesosies zoodārza mājas lapā www.rigazoo.lv, vai sekos Rīgas zooloģiskajam dārzam Facebook, varēs uzzināt daudzus interesantus faktus par to, kā tropu dzīvnieki piemērojušies izdzīvošanai visai skarbajā tropu vidē. Sēžot mājās, ievērojot komandantstundu un arī pienācīgu distanci…
Jums apgrūtinoši šķiet ar pandēmijas izplatību saistītie ierobežojumi? Nieki! Lūk, Āfrikas racējvarde, uzkrājusi sevī ūdens rezerves, uz pusgadu ierokas smiltīs un gaida labvēlīgus laikapstākļus. Dziļa, nu ļoti dziļa “mājsēde”… Un, ja tā padomā, sikspārņi taču visu mūžu brīvprātīgi ievēro komandantstundu – ne spārnu no dobuma vai alas neizbāž diennakts gaišajā laikā. Savukārt ragvardēm nav nekādu problēmu ar distances ievērošanu – pielēksi ciltsmāsai par tuvu, aprīs, ne aci nepamirkšķinot! Ir, protams, grūti saprast, kur sākas un kur beidzas “mājsaimniecība” lapgriežskudrām – pūznī simti tūkstošu radinieču… Daļa uzņemas sanitāru pienākumus un rūpējas, lai miteklī nesaviešas kaitīgas sēnītes, bet citas ir modri sargi, kas neielaiž mājās svešiniekus. Nešaubīgi, visvienkāršāk ierobežojumus ievērot bruņrupučiem un gliemežiem – ej, kur iedams, vienmēr mājās… Bet, ieklausoties sīko indesvaržu skanīgajā kurkstēšanā un tarkšķēšanā, top skaidrs, ka arī tropos daudzas sarunas notiek ATTĀLINĀTI…
Skarbs piemērs tam, ko spēj nodarīt infekcija, ja nespēj aizsargāties, ir Dominikā un Monserratā dzīvojošā Kalnu svilpējvarde (Leptodactylus fallax), kura nu kļuvusi par vienu no apdraudētākajām sugām pasaulē (dabā vien 100 – 120 īpatņi). Pirms 20 gadiem salā ievazātā sēnīšu slimība vardēm bija nāvējoša. Nu suga ierakstīta Pasaules Sarkanās grāmatas bīstami apdraudēto dzīvnieku kategorijā (IUCN CR) un Eiropā tiek realizēta sugas saglabāšanas programma (EEP), kurā līdzdarbojas arī Rīgas zooloģiskais dārzs. Kopā mēs varam!