Turaidas muzejrezervātā kinētisko objektu izstāde “Skanošo puzuru dārzs saules gada ritmos”
Tradicionāli puzuris ir svētku sakrālais centrs. Vizuāli un emocionāli uztverot, var sakārtot domas, sajust saules gada ritējumu un pasaules kārtību. Puzura klātesamība telpā rosina cilvēku atcerēties pagātni, pārdomāt iepriekšējā gadā paveikto un rast jaunas ieceres nākotnei. Tradicionāli puzuris rotāja telpu, kurā notika arī ziemas maskošanās rituāli, spēles, rotaļas, muzicēšana un dejas. Turaidas muzejrezervāta puzuru izstāde ir veidota tā, ka, ikviens līdzdarbojoties brīvā dabā, var izbaudīt svētku sajūtu, saistībā ar skaņu un kustību.
Puzuri veido saspēli ar koku zaru žuburiem uz debess fona. Izstāde būs labi baudāma gan ziemas dienas gaismas niansēs, gan vakara krēslā krāsainu prožektoru staros. Iedvesmojoties tradīcijās un latviskajā dzīvesziņā, vairākus izstādes lielformāta puzurus ir projektējis dizainers Andrejs Broks, bet tos izgatavojuši meistari Andris Roze un Santis Puriņš. Izstādē būs apskatāmi arī Turaidas muzejrezervāta darbinieku veidotie puzuri.
Dažiem puzuriem būs arī muzikāla dimensija, kuru varēs izbaudīt ieejot to vizuālās uztveres laukā. Apmeklētājiem būs iespēja saklausīt mūziku vēja skaņās, gan dzirdēt Kaspara Tobja komponēto mūziku, gan pašiem veidot skaņu modulācijas vai pat melodijas saistībā ar Edija Eversa un Jurģa Jansona izveidoto iekārtu, kā arī, pašiem kustoties zem puzura, radīt mūziku, kuram mašīnredzes risinājumu veidojis programmētājs un horeogrāfs Krišjānis Šimis.
Turaidas muzejrezervāta muzejpedagoģe Margita Poriete izstādes idejas autore saka: “Skanošais puzuru dārzs saules gada ritmos” aicina ikvienu izkustēties no ikdienišķā, redzēt, pārdomāt, dzirdēt un baudīt Ziemassvētku prieku vizuāli krāšņā vidē Turaidā, ko simboliski tulkojumā no lībiešu valodas sauc par Dieva Tora dārzu. Tiekamies Turaidā! ”
Ieeja ar Turaidas muzejrezervāta biļeti, uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu.