Pasākumu kalendārs 4. maijā: koncerti, izstādes, vides objekti, Baltā galdauta svētki un filmas

Sestdien, 4. maijā, svinēsim Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienu. Par godu minētajam notikumam visā Latvijā notiks pasākumi, kā arī iedzīvotāji aicināti ģimenes lokā rīkot Baltā galdauta svētkus.
Maijā Rīgu rotās Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienai veltītais noformējums – sarkanbaltsarkanie karogi pie ielu apgaismes stabiem, kontakttīklu balstos, mastos, karogu un dizaina konstrukcijās.

FOTO: Shutterstock.com

Maijā Rīgu rotās Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienai veltītais noformējums – sarkanbaltsarkanie karogi pie ielu apgaismes stabiem, kontakttīklu balstos, mastos, karogu un dizaina konstrukcijās.

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadiena jau tradicionāli tiek dēvēta arī par Baltā galdauta svētkiem – Baltā galdauta svētki ir veids, kā svinēt Latvijas dzimšanas dienu – mūsu PAR dienu. Baltā galdauta svētku mērķis ir iedvesmot cilvēkus 4.maijā pulcēties pie viena galda.

 

Skati svētku notikumu ceļvedi, kas noderēs, lai orientētos bagātīgajā programmā un atrastu piemērotāko veidu, kā atzīmēt valsts svētkus.

 

Svētku norises Rīgā – pilsētas centrā un apkaimēs

Svinot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, rīdzinieki un pilsētas viesi 4. maijā aicināti apmeklēt daudzveidīgus kultūras pasākumus, kas norisināsies gan Rīgas centrā, gan apkaimēs.

 

Kultūras pasākumi

  • Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienai veltītās svinības 4. maijā sāksies no plkst. 10.30 līdz 11.00 ar ziedu nolikšanas svinīgo ceremoniju pie Brīvības pieminekļa.
  • No plkst. 12.00 līdz 13.30 Brīvības laukumā notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltītā Latvijas skolu pūtēju orķestru defilē programma.
  • No plkst. 12.00 līdz 18.00 Arkādijas parkā un Latgales parkā norisināsies radošās darbnīcas visai ģimenei – “Radi zaļu Latviju!”. Apmeklētāji varēs iejusties mežaudzētāju un dārznieku lomās, iestādīt podiņā kociņu vai puķes, ko vēlāk pārstādīt savā dārzā, mājas pagalmā vai mežā. Dalība darbnīcā ir bez maksas. No plkst. 15.00 līdz 16.00 abos parkos uzstāsies Latvijas skolu pūtēju orķestri. 
  • Vērmanes dārzā no plkst. 13.00 līdz 17.00 notiks radošā darbnīca “Radi zaļu Latviju!”, tāpat izklaidi nodrošinās muzikālā programma bērniem “Tu esi Latvija” un citas radošās darbnīcas visai ģimenei. Pasākuma laikā Vērmanes dārzā varēs piedalīties dažādās radošajās darbnīcās – kopā ar ilustratori un komiksu mākslinieci Rebeku Lukošus izveidot savu Baltā galdauta stāstu, izgatavot karodziņu vai nozīmīti par ziedošu Latviju, apgleznot puķu podiņus vai auduma maisiņu. Muzikālo programmu veido bērnu vokālie ansambļi “Podziņas”, “Kolibri”, “Momo”, “Knīpas un Knauķi”, “Poppy”, “Dzeguzīte” un muzikālā apvienība “BikiGRUPA”. Pasākumu vadīs aktieris Rihards Zelezņevs.

 

  • No plkst. 13.00 līdz 20.00 Rātslaukumā, Vecrīgā, notiks ikgadējā akcija “Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!” un svētku koncerts “Citādi ceļi”. Pulcēšanās tautas tērpu gājienam pa novadiem Rātslaukumā sāksies no plkst. 12.30, bet 13.00 būs svētku atklāšana kopā ar folkloras un seno cīņu kopu “Vilkači”. No plkst. 13.20 līdz 14.00 notiks svētku gājiens maršrutā Kaļķu iela–Brīvības laukums, laikposmā no plkst. 14.00 līdz 14.40 noliekot ziedus pie Brīvības pieminekļa.
  • Plkst. 15.00 sāksies svētku koncerts Rātslaukumā “Citādi ceļi”. Koncertā būs dzirdami solisti: Aija Vītoliņa, Atis Auzāns, Dagnis Roziņš, Katō, Mārtiņš Kanters, Raimonds Celms, Samanta Tīna, instrumentālā grupa: Artūrs Sebris (saksofons), Dairis Petrauskis (bungas), Edgars Jass (taustiņi), Gatis Priekulis (ģitāra), Marija Vasiļjeva (akordeons), Rolands Stepanovs (basa ģitāra). Savukārt no plkst. 17.00 līdz 18.00 notiks grupas “Laimas muzykanti” koncerts, no plkst. 18.00 līdz 19.00 grupas “Jauno Jāņu orķestris” koncerts, bet no plkst. 19.00 līdz 20.00 – grupas “Raxtu raxti” koncerts. Programmu vadīs aktieris Raimonds Celms. Svētku koncertu būs iespējams vērot arī tiešsaistē
  • Plkst. 16.00 kultūras pilī “Ziemeļblāzma” notiks valsts svētku koncerts “Latvijas Tautumeitas”, kurā uzstāsies etno-pop mūzikas grupa “Tautumeitas”. Ielūgumi pieejami “Biļešu paradīzes” kasēs no 29. aprīļa. 
  • Plkst. 16.00 kultūras centrā “Mazā ģilde” norisināsies jauniešu kora “Balsis” koncerts “Latvijai”, kurā piedalīsies arī dziedātāja Ieva Parša un instrumentālais ansamblis. Pašvaldība aicina apskatīt izstādi “Godu tērps” kultūras centra “Mazā ģilde” logos līdz 10. maijam. No 1. maija plkst. 10.00 līdz 6. maija plkst. 23.00 kultūras centra “Mazā ģilde” sociālo mediju “Facebook” un “YouTube” kontā būs skatāmas tautas kinostudijas “Ģilde” dokumentālās filmas “Esplanāde” un “Tautas dzejnieks Rainis”.
  • VEF Kultūras pilī plkst. 18.00 sāksies koncerts “Latvijas (no)skaņas”. Koncertā piedalīsies orķestris “Rīga”, diriģents Valdis Butāns, aktrise Guna Zariņa, koncerta vadītāja Signe Lagzdiņa. Bezmaksas ielūgumi no 27. aprīļa “Biļešu paradīzes” kasēs.
  • Plkst. 19.00 kultūras centrā “Imanta” notiks koncertprogramma “Vācietis. Ziedonis. Jakovļevs”. Tajā būs dzirdami dzejas lasījumi Ģirta Jakovļeva izpildījumā, muzicēs Katrīna Paula Felsberga (balss), Agnese Egliņa (klavieres). Koncertprogrammā būs ietverta dzeja un latviešu vokālā kamermūzika ar izcilo dzejnieku – Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša – vārdiem. 

 

 

Baltā galdauta svētki

  • Baltā galdauta svētki “Uz Lastādijas ielas”: svētku cienasts un suvenīru darbnīca no 

plkst. 13:00 līdz 17:00. Norises vieta: Lastādijas kultūras kvartāla dārzs Rīgā, V.Purvīša ielā 15.Lastādijas kultūras kvartāls aicina kaimiņus, draugus un pilsētas iedzīvotājus pie balti klātiem galdiem mieloties ar viens otra sagatavoto svētku cienastu! Pikniki ar rajonu un Baltā galdauta svētki Lastādijā notiek jau vairākus gadus ar mērķi saliedēt apkaimi, svinēt dzīvi, spēku, vienotību un neatlaidību. Šoreiz 4.maijā, Lastādijas dārzā notiks arī suvenīru darbnīca.

  • Receptes saviem Baltā galdauta svētkiem skati recepšu sadaļā ŠEIT.

 

Vides objekti galvaspilsētā

Reklāma
Reklāma

Maijā Rīgu rotās Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienai veltītais noformējums – sarkanbaltsarkanie karogi pie ielu apgaismes stabiem, kontakttīklu balstos, mastos, karogu un dizaina konstrukcijās, kā arī būs īpaši veidoti dizaina objekti.

 

Pilsētvidē apskatāmi vides mākslas objekti:

  1. Āgenskalna tirgus priekšlaukumā būs redzams vides dizaina objekts “Starojums”, kas izstrādāts, iedvesmojoties no saules un gaismas simboliem.
  2. Uzvaras parkā būs aplūkojams objekts “Svētku karogs”, kura vizuālais risinājums radīts saskaņā ar latvju zīmēm, kur trijstūris ir debesu zīme, kas simboliski aizsargā Latviju un tās karogu, un koka latas, kas krāsotas atbilstoši karoga krāsām un iekārtas ar ķēdēm, rada asociācijas ar tautastērpu rotām un to žvadzoņu.
  3. Līdz pat 31. maijam Uzvaras parkā norisināsies konceptuāla akcija – vides objekts “Demokrātiskais kvadrāts”. Ērika Boža veidotā vides instalācija ilustrē demokrātisku un iekļaujošu sabiedrību, atklāj to, kā, skatoties no dažādiem skatpunktiem, varam ieraudzīt objekta vai procesa kopainu. Vides objekts veidots ar iedzīvotāju līdzdalību. 
  4. Doma laukumā rīdziniekus un pilsētas viesus priecēs vides objekts “Latvija”, pie kura varēs iemūžināt sevi, tuviniekus un draugus.
  5. No 4. maija plkst. 10.00 pie Brīvības pieminekļa ikviens varēs iesaistīties ikgadējā objekta “Ziedu Latvija” tapšanā, piepildot Latvijas kartes kontūru ar pavasara ziediem, simboliski izdaiļojot un sveicot Latviju svētkos. “Ziedu Latviju” varēs aplūkot arī 5. un 6. maijā. 

 

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā – norišu programma “Latvija, ar ko tu sācies”

 

  • Latvijas Nacionālais vēstures muzejs 4. maijā no plkst. 11.00 līdz 18.00 aicina uz svētkiem veltīto programmu “Latvija, ar ko tu sācies?”, kas notiks gan ekspozīciju un izstāžu telpās Brīvības bulvārī 32, gan Tautas frontes muzejā Vecpilsētas ielā 13/15.

 

LNVM ekspozīciju un izstāžu telpas (Brīvības bulvāris 32):

Plkst. 12.00 ekskursija izstādē “Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas dižkunigaitija (1561–1795)”.
Plkst. 13.00 un 15.00 nodarbība bērniem “Mana Latvija”.
Plkst. 14.00 ekskursija izstādē “Satversme 100+”.
Plkst. 16.00 ekskursija Latvijas vēstures ekspozīcijā “Atslēgvārds – Latvija. Valsts un sabiedrība 20. gadsimta Latvijā”.
Virtuālā izstāde “Trešās atmodas laiks fotogrāfijās”.
Maija noslēgumā muzejs beigs desmit gadu darbību pagaidu ekspozīciju un izstāžu telpās Brīvības bulvārī 32 un uzsāks atgriešanos atjaunotajā Rīgas pilī – savā vēsturiskajā mājvietā. Līdz ar to šī ir pēdējā reize, kad 4. maija svētkus LNVM aizvadīs Brīvības bulvārī 32.  

 

  • Tautas frontes muzejs (Vecpilsētas iela 13/15). 4. maijā Tautas frontes muzejs būs atvērts no plkst. 11.00 līdz 18.00. Bezmaksas ekskursijas muzeja ekspozīcijā gida pavadībā notiks plkst. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 bez iepriekšējas pieteikšanās. 
    Savukārt ekskursijai pilsētvidē “1990. gada 4. maijam pa pēdām”, kas notiks plkst. 13.00 un 15.00, iepriekš jāreģistrējas, rakstot uz e-pasta adresi: tfm@lnvm.lv. No 2. līdz 10. maijam norisināsies Demokrātijas nedēļa. Tās laikā skolu audzēkņi var pieteikties gida vadītām bezmaksas ekskursijām, kā arī lekcijai par neatkarības atdzimšanas gaitu, iepriekš jāreģistrējas, rakstot uz e-pasta adresi: tfm@lnvm.lv.

 

Filmu maratons 4. maijā – ilggadēja svētku tradīcija

Nacionālā Kino centra rīkotais tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons valsts svētkos notiks jau 20. reizi, un jau piekto reizi svētku programma ir pieejama arī tautiešiem visā pasaulē tiešsaistē, portālā filmas.lv. Klātienes kinoseansi notiek kinoteātrī “Splendid Palace”. Abi maratona formāti skatītājiem pieejami bez maksas – kinoteātrī 22 filmas, turpretī portālā filmas.lv – četras pilnmetrāžas filmas, viena dokumentālā īsfilma un animācijas īsfilmu cikls. Abās svētku programmās uzmanība veltīta arī faktam, ka tieši maija pirmajās dienās aprit 20 gadu, kopš Latvija tika uzņemta Eiropas Savienībā.

 

Seansi kinoteātrī “Splendid Palace”

  • Pirmais seanss paredzēts lielajā zālē plkst. 13.00. Tas, kā vienmēr, būs animācijas seanss bērniem un tradicionāli sāksies ar pirmizrādi – studijas “Animācijas Brigāde” visjaunāko leļļu filmu “Burkāns neparastais”, kuru veidojusi režisore debitante Inese Pavēne. Šajā seansā paredzētas vēl deviņas dažādu studiju un režisoru īsfilmas, kas uzņemtas šajos 20 gados. To autori ir: Dace Rīdūze, Nils Skapāns, Ēvalds Lācis, Jānis Cimmermanis, Reinis Kalnaellis, Edmunds Jansons, Roze Stiebra, Krista Burāne.
  • Kinoteātra lielajā zālē plkst. 15.00 tiks demonstrēta režisores Antras Cilinskas un Annas Vidulejas dokumentālā filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” (2024), kas ir Latvijas vēsturei un kultūrai nozīmīgs stāsts par Eiropas mēroga personību, izcilo dokumentālistu Juri Podnieku, kā arī būtiskiem pagrieziena punktiem Latvijas un Eiropas vēsturē.
  • Svētku filmu maratona pirmizrāde vakara seansā plkst. 18.00 šogad būs režisores Dzintras Gekas dokumentālā filma “Juris Jurjāns. Septiņas dienas ar gleznošanu, runāšanu, klusēšanu”. Tas ir vairākus gadus veidots stāsts par gleznotāju, kurš par savas mākslas tēmu izvēlējies skaistumu un ignorē vecuma radītos ierobežojumus, katru dienu mērojot garo ceļu uz darbnīcu – pie savām otām un krāsām.
  • Kinoteātra “Splendid Palace” mazajā zālē plānoti četri seansi. Plkst. 14.30 tiks demonstrēta spēlfilma “Pastkarte no Romas” (2024), kas ir režisores Elzas Gaujas aizkustinošais senioru mīlestības stāsts, savukārt pēc tam skatītājiem būs iespēja noskatīties Lienes Lindes trīsdesmitgadnieku paaudzes traģikomēdiju “Melnais samts” (2024).
  • Tāpat interesentiem tiks piedāvātas divas dokumentālās filmas – režisoru Dāvida Ernštreita un Ineses Kļavas veidotais talantīgās un titulētās slēpotājas Patrīcijas Eidukas portrets “Patrīcija” (2024) un režisora Pētera Krilova vēstures stāsts “Klucis. Nepareizais latvietis” (2008), kurā vēstīts par Staļinlaika “latviešu operācijas” upuri 20. gs. 30. gados – latviešu izcelsmes mākslinieku Gustavu Kluci.
  • Vakara noslēgumā paredzēts tradicionālais brīvdabas seanss kinoteātra priekšpagalmā (“Splendid Garden”). Izvēršot lielajā zālē pieteikto dokumentālista Jura Podnieka personības tēmu, tiks demonstrēta viņa vispopulārākā filma “Vai viegli būt jaunam?” (1986), kas padarīja Podnieku slavenu visā Eiropā.
     

Filmas tiešsaistē – portālā filmas.lv

  • Svētku programmā būs iekļautas vairākas filmas, kas saistītas ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, īpašākā no tām – dokumentālu īsfilmu antoloģija “ES” (2004), kuru veidojuši 12 režisori, katrs filmējot kādu ļoti atšķirīgu varoni dažādās Latvijas malās, bet vienā un tajā pašā dienā – 2003. gada 20. septembrī –, kad Latvijā notika tautas nobalsošana par vai pret iestāšanos Eiropas Savienībā. Par laiku pirms 20 gadiem vēstīts arī divās dokumentālajās filmās, kas pirmizrādi piedzīvoja 2004. gadā, proti, režisora Daiņa Kļavas un operatora Valda Celmiņa poētiskajā un gleznieciskajā Latvijas vērojumā “Piejūra” un režisores Lailas Pakalniņas filmā “Autobuss”, kurā iemūžināta sarežģītā vairāku robežu šķērsošana, braucot cauri Igaunijai, Latvijai un Lietuvai, kamēr tās vēl nebija iestājušās Eiropas Savienībā.
  • Tiešsaistē būs skatāmas arī jaunas spēlfilmas, kuru ražošanā ieguldīts Eiropas finansējums, – režisores Ināras Kolmanes “Mātes piens” (2023) un režisora Jura Poškus “Saule spīd 24 stundas” (2023) ar Andri Keišu galvenajā lomā.
  • Turpretī vismazākajiem skatītājiem paredzēts režisora Edmunda Jansona populārais animācijas īsfilmu cikls “Lupatiņi”, kura centrā ir dzejnieces Ineses Zanderes un mākslinieces Ūnas Laukmanes iztēlē dzimušie draugi Zeķīte, Cimdiņš, Spilventiņš un Lakatiņš.
  • Portāla filmu programma būs pieejama 4. maijā – visu diennakti visā pasaulē (atbilstoši katras valsts vietējam laikam).
     

Raksta tapšanā izmantota informācija no ziņu aģentūras LETA un LVportals.lv

Saistītie raksti