Rudens saulgrieži Jūrmalas Brīvdabas muzejā

Rudens saulgriežu laikā dabā viss jau nobriedis, un sasniedzis augstāko punktu - raža novākta, savesta pagrabos un klētīs, lauki nokopti un daba pieklususi. Šis bija brīdis svinībām, lai godinātu gada ražīgākas daļas noslēgumu un sagatavotos klusajam Veļu laikam.
Pēdējais labības pļaujas un ražas vākšanas laiks, ko noslēdza Jumja ķeršana un daudzināšana, kad galdā cēla lielu maizes klaipu, kas cepts no triju dienu maluma un dažādas rudens veltes.

FOTO: Flickr.com

Pēdējais labības pļaujas un ražas vākšanas laiks, ko noslēdza Jumja ķeršana un daudzināšana, kad galdā cēla lielu maizes klaipu, kas cepts no "triju dienu maluma" un dažādas rudens veltes.

Tomēr pirms ieiet veļu laikā, kārtīgi jāizpriecājas, lai auglības dzirksts saglabātos līdz nākamā pavasara cēlienam. Senču dabas ritumā rudens saulgriežus iezīmēja Miķeļdiena - apjumības, appļāvības.

 

Pēdējais labības pļaujas un ražas vākšanas laiks, ko noslēdza Jumja ķeršana un daudzināšana, kad galdā cēla lielu maizes klaipu, kas cepts no "triju dienu maluma" un dažādas rudens veltes. Tika ēsts, dzerts, dziedāts un muzicēts.

 

Reklāma
Reklāma

Pasākumā kopā ar folkloras kopu "Milzkalnieki" izzināsim svētku tradīcijas - dziedāsim, iesim rotaļās un līksmosim. Savukārt mellužnieks Valdemārs Surgunds dalīsies no tēva mantotajās skalu grozu darināšanas prasmēs, kas agrāk tika plaši pielietotas zemeņu grozu veidošanā. 

 

Maizes cepšana ir māksla, kas jāmīl un jāizkopj. Ar maizes gatavošanas noslēpumiem dalīsies amata meistare Ance Bumble. Suminot Miķeļi apmeklētājus cienāsim ar Miķeļdienas zupu, kurā pēc senlatviešu tradīcijām jāvāra trīs gaļas, trīs graudi un trīs saknes.

Saistītie raksti