Bērna uzturs/Vasara 2021

Tematiskie izdevumi

  • Satura rādītājs

  • Redaktora sleja

    Ēd, lai dzīvotu labi!

     

    Uz savas ādas vārda tiešā nozīmē esmu pārbaudījusi, ka, jā, cukurs pat ļoti spēj ietekmēt izskatu, un taisnība vien ir visiem tiem gudrajiem, kuri saka – neēd saldumus, tad nebūs pumpu; liekā svara; problēmu ar asinsvadiem utt. 
    Skaidrs, ka pusaudža gados un agrā jaunībā šādas runas šķiet kā demagoģija. Nu kāda asinsvadu aizķepšana ar slikto holesterīnu?! Pumpas? Ir tik daudz labu līdzekļu, ko uzsmērēt, ja tādas sametas. Risinājumu var atrast visam, taču, kad patiešām sākušās kādas nopietnas veselības problēmas vai cīņa ar pārlieku lielu lieko svaru kļuvusi nekontrolējama un ļoti, ļoti grūta, tikai tad tā pa īstam aizdomājamies, ko, kā un kad ēdam. 
    Zini, kad es reāli sāku ēst brokoļus, rukolu un daudz zaļumu? Tad, kad sastapos ar diagnozi “ļaundabīgs audzējs” un izlasīju profesora Deivida Servena-Šreibera grāmatu “Anticancer. Pretvēža dzīvesveids”. Tas nenozīmē, ka tagad ēdu tikai zaļos produktus un atsakos no saldumiem un gaļas. Es ēdu pilnīgi visu, kas man garšo un ko gribas, taču tagad man patiešām garšo arī brokoļi un rukola, par ko agrāk šķobījos. Un joprojām ik pa laikam palutinu sevi ar krēmīgu torti, taču manā ikdienas uztura pamatā ir daudz zaļumu, dārzeņu, arī pa kādam auglim. 
    Interneta dzīlēs ik pa laikam uznirst teiciens – ēd, lai dzīvotu! Nevis otrādi. Man gribas piebilst – ēd, lai dzīvotu labi! Protams, sava loma ir arī gēniem, taču šajā numurā varēsi izlasīt, ka tikai 2% gadījumu mēs esam bezspēcīgi, pārējos 98% mēs itin labi ar uzturu varam ietekmēt gan savu svaru, gan veselību. Jā, kādam, piemēram, cīņa ar lieko svaru var būt patiešām grūta un šķist nebeidzama, un tieši tāpēc ir tik svarīgi jau šūpulī ielikt bērnam veselīga dzīvesveida gudrības. Ja viņš jau no mazām dienām būs pieradis ikdienā ēst dārzeņus un tikai pa reizei dabūs konču, arī vēlākos gados viņa organisms pieprasīs tieši šādu uztura režīmu. Taču izjaukt šo balansu var vienā mirklī, bet atkal tikt atpakaļ sliedēs ir gaužām grūti.


    Sigita Āboltiņa, Mammamuntetiem.lv redaktore
     

    FOTO: Jevgeņijs Šuļins

    Žurnāla galvenā redaktore Inga Akmentiņa-Smildziņa

  • Redkolēģija

    Žurnāla veidošanā iesaistījušies vieni no labākajiem un atzītākajiem savas jomas speciālistiem. Daudzi ir izglītojušies ārvalstu mācību iestādēs un apmeklējuši starptautiski atzītus kursus un nozīmīgas konferences.

    • Jānis Uplejs

      Rakstu autors

    • Inga Pūce

      Pediatre un maģistre uzturzinātnē

    • Laila Meija

      Asoc. prof., docētāja Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedrā, dietoloģe

    • Roberta Rezgale

      Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes studente

    • Sigita Āboltiņa

      Žurnāla “Mammām un Tētiem. Skolēns” atbildīgā redaktore, portāla “Mammamuntetiem.lv” redaktore

    • Jūlija Kalniņa

      Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zobu terapijas un mutes veselības katedras docente, RSU Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļas zobārste

    • Olga Ļubina, sertificēta uztura speciāliste

      Sertificēta uztura speciāliste

    • Mareks Marčuks

      Ārsts-rezidents Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā

    • Guna Bīlande, speciāli Mammamuntetiem.lv

      Sertificēta uztura speciāliste, dabiskās veselības centra Recure vadītāja

    • Sabīne Bērziņa

      Izglītības un skolu psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā terapeite, “Mammamuntetiem.lv” eksperte

    • Ksenija Andrijanova

      Uztura un komunikācijas zinātņu maģistre, bloga ksenijakomente.lv autore

Tematiskie izdevumi

Izdevuma raksti

Lasi izdevumus

Bērns un Tehnoloģijas/Vasara 2021

Atvērt