Gribu nopirkt pamestu māju. Kā atrast tās īpašnieku?

"Esam noskatījuši pamestu lauku māju, kuru gribētu nopirkt. Ir zināma mājas adrese un kadastra numurs, taču nezinām, kā sameklēt īpašnieku. Kaimiņi nemācēja neko teikt," jautā žurnāla "Likums un Taisnība" lasītāja Ērika.
Jauka māja, bet kā lai atrod tās īpašniekus?!

FOTO: Shutterstock.com

Jauka māja, bet kā lai atrod tās īpašniekus?!

Pēdējo divu gadu laikā ir krasi pieaudzis pieprasījums pēc lauku īpašumiem, ir nopirktas pat tādas mājas, kurām agrāk neviens virsū neskatījās. Darbs un mācības attālināti ļauj dzīvot un strādāt jebkur, bet sava māja ar zemi ierobežojumu laikā sniedz lielāku brīvību nekā pilsētas dzīvoklis.

 

Simt un pat divsimt kilometru attālumā no Rīgas pārdošanai izliktie lauku īpašumi ir izpirkti. Cenas ir cēlušās, un pat Latgalē vienkārša koka māja bez ērtībām ar nepilnu hektāru lielu zemes gabalu maksā vismaz 7000–9000 eiro. Uzņēmīgi ļaudis kāpj auto un paši dodas lauku māju meklējumos.

 

Īpašnieka atrašanas algoritms

  • Adrese. Ziņas par visiem īpašumiem ir Kadastra informācijas sistēmā www.kadastrs.lv. Lai sameklētu īpašumu, zemes vienību vai būvi, ir jāzina adrese vai kadastra numurs. Laukos kaimiņi var arī nezināt mājas nosaukumu, tad jāvēršas pašvaldībā. Katrā pašvaldībā ir nekustamā īpašuma nodokļa speciālists, kurš izsūta nekustamā īpašuma nodokļa paziņojumus. Šis darbinieks jums pateiks pamestās mājas adresi. Īpašnieka uzvārds, viņa deklarētās dzīvesvietas adrese un tālruņa numurs jau ir personas dati, kurus pēc likuma nedrīkst izpaust. Taču dažkārt pašvaldībā var uzzināt arī tos, jo pašvaldība ir ieinteresēta, lai tās teritorijā nebūtu pamestu, nesakoptu īpašumu un par visiem īpašumiem tiktu maksāts nekustamā īpašuma nodoklis. Varbūt pašvaldībā izdosies uzzināt, vai par šo māju kāds maksā īpašuma nodokli. Mājām ir adrese (māju nosaukums), bet neapbūvētam zemes gabalam adrese var nebūt piešķirta, būs tikai kadastra numurs.
  • Kadastra dati. Zinot adresi, vietnē kadastrs.lv bez maksas varat iegūt vairāk informācijas par šo īpašumu – kadastra numuru, īpašuma kadastrālo vērtību un zemesgrāmatas nodalījuma numuru.
  • Zemesgrāmatā ierakstītais īpašnieks. Zinot adresi un kadastra numuru, Zemesgrāmatu nodaļā par nelielu maksu varat saņemt nodalījuma norakstu, kur būs norādīts īpašnieka vārds, uzvārds un personas kods, kā arī visi iepriekšējie īpašnieki un dokumenti, uz kuru pamata īpašums ir iegūts. Nodalījuma norakstā ir ierakstīti arī īpašuma apgrūtinājumi. Taču var gadīties, ka meklētais īpašums zemesgrāmatā nav ierakstīts. Piemēram, pirmskara laika mantinieks ir atjaunojis savas īpašuma tiesības, bet nav tās nostiprinājis zemesgrāmatā. Zemesgrāmatā var būt redzams arī tikai mājas bijušais, mirušais īpašnieks.

 

Tad var būt trīs iespējas:

  1. Mantinieki ar mantojuma apliecību. Mantinieki ir nokārtojuši mantojuma lietu, taču nav ierakstījuši īpašumu zemesgrāmatā uz sava vārda.
  2. Mantinieki nav nokārtojuši mantojuma lietu. Mirušajam īpašniekam ir mantinieki, bet viņi gada laikā nav pieteikušies uz mantojumu. Taču situāciju var glābt, un arī pēc vairākiem gadiem mantinieki var pie notāra pieteikties uz mantojumu, pierādot, ka viņi mantojumu ir pārņēmuši faktiskajā valdījumā, piemēram, maksā nekustamā īpašuma nodokli vai šad tad sakopj apkārtni, nopļauj zāli. Mantojuma lietas nokārtošana pie notāra prasīs papildu laiku un izdevumus, taču situācija ir cerīga.
  3. Mantinieku nav, vai tie nav zināmi. Šis ir visnepatīkamākais variants. Ja neizdodas atrast nevienu bijušā īpašnieka kaut vai attālu asinsradinieku, tad īpašums ir bezmantinieka manta, kas piekrīt valstij (ne pašvaldībai!).

 

Latvijā diemžēl ir simtiem bezmantinieka īpašumu, kuri iet postā. Valsts šādus īpašumus nesteidzas pārņemt, jo īpašuma atzīšana par bezmantinieka vai bezīpašnieka mantu ir gara procedūra.

Toties, ja īpašums ir atzīts par bezmantinieka vai bezīpašnieka mantu, kas piekrīt valstij, tad to tiesu izpildītājs parasti pārdod izsolē, lai apmierinātu kreditoru prasības. Kreditors var būt arī pašvaldība, jo bez saimnieka palikušajai mājai gadu gaitā ir izveidojies nekustamā īpašuma nodokļa parāds.

 

Rīkosimies kā detektīvi!

Zinot īpašnieka vai mantinieka vārdu, uzvārdu un personas kodu, oficiālais ceļš, lai sazinātos ar viņu, ir nosūtīt viņam vēstuli ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) starpniecību. Ja šim cilvēkam Latvijā ir deklarēta pastāvīgā dzīvesvieta, PMLP par apmēram deviņiem eiro pārsūtīs viņam jūsu vēstuli. Iespējams, ka īpašnieks jums atbildēs.

 

Reklāma
Reklāma

Sameklēt īpašnieku palīdz arī pašu iniciatīva, uzņēmība un detektīva iemaņas. Pieredzes stāsti ir visdažādākie. Ir izdevies sazināties ar mājas īpašnieku, atstājot zīmīti mājas durvīs, jo šad tad viņš tur parādās.

 

Īpašnieku ir izdevies atrast sociālajos tīklos, īpaši, ja viņa uzvārds nav plaši izplatīts. Sociālajos tīklos var ielikt sludinājumu ar mājas fotogrāfiju un lūgt atsaukties īpašnieku vai kādu, kuram ir kādas ziņas par viņu.

 

Īpašnieka vārdu, uzvārdu un personas kodu var ierakstīt oficiālā elektroniskā laikraksta Latvijas Vēstnesis meklētājā vietnē vestnesis.lv. Ja šim cilvēkam pieder uzņēmums vai viņš ir kāda uzņēmuma valdes vai padomes loceklis, viņš var būt pieminēts Komercreģistra ziņās vai Uzņēmumu reģistra ziņās, un šī informācija palīdzēs viņu atrast.

 

Ja tuvākie kaimiņi pamestās mājas īpašnieku nepazīst, ir vērts aprunāties ar ļaudīm, kuri ilgstoši dzīvo šajā pusē. Iespējams, viņi kaut ko zinās par šo cilvēku vai viņa radiniekiem. Par pagasta ļaudīm daudz pastāstīt parasti var arī vietējā bibliotekāre un vietējās skolas skolotāji, īpaši vecāka gadagājuma.

 

Svarīgi. Bezmantinieka un bezīpašnieka īpašumus pārdod elektronisko izsoļu vietnē www.ta.gov.lv un "Possessor" vietnē www.pa.gov.lv.

 

Dzenot pēdas īpašniekam

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pārsūtīs jūsu vēstuli jebkuram cilvēkam, ja ir zināms viņa vārds, uzvārds un personas kods. Kā rīkoties?

Pa pastu nosūtām PMLP iesniegumu un pievienojam vēstuli, lūdzot to nosūtīt konkrētai personai. PMLP jūsu vēstuli ierakstītā sūtījumā nosūtīs uz meklētā cilvēka deklarēto dzīvesvietu.

PMLP pakalpojums maksā 7,50 eiro, vēl 1,44 eiro jāmaksā par pasta pakalpojumiem (vai nedaudz vairāk, ja sūtījuma svars pārsniedz 20 gramus). Savā iesniegumā PMLP norādiet savu e-pasta adresi, uz kuru PMLP jums atsūtīs rēķinu.

Savu vēstuli varat nosūtīt arī elektroniski, caur portālu latvija.lv. Tad PMLP atsūtīs uz jūsu e-pasta adresi rēķinu, jūsu vēstuli izdrukās un ierakstītā vēstulē nosūtīs uz jūsu meklētās personas deklarētās dzīvesvietas adresi.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes adrese: Čiekurkalna 1. līnija 1, korpuss 3, Rīga, LV-1026. Tālrunis 67209400.